ETR

Roman PERUCKI

Roman PERUCKI

organ

Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, w klasie organów prof. Leona Batora. Swoje umiejętności doskonalił uczestnicząc w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą.

Od 1997 roku jest profesorem macierzystej uczelni, a także I organistą katedry w Oliwie. Dzięki swej wiedzy i umiejętnościom powoływany jest w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów, remontów i restauracji historycznych organów w świątyniach na terenie całej Polski.

Artysta koncertuje w kraju i za granicą (od krajów europejskich, przez USA, Kanadę, Chiny Japonię, po Australię i Amerykę Południową). W swoim dorobku ma ponad 2500 recitali. Grał m.in. w katedrze Notre Dame w Paryżu, a także w katedrach w Gandawie, Lozannie (na nowych organach), Brukseli, Rydze. Prowadzi kursy mistrzowskie m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Portugalii, Meksyku, Chorwacji oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski.

Roman Perucki jest prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie, cykl koncertów Bliżej Bacha oraz Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku,  którego jest dyrektorem oraz jurorem. Jurorem jest także w międzynarodowych konkursach organowych m.in. w Kaltern (Włochy), Opawie (Czechy), Paryżu.

Roman Perucki zapraszany jest na znane międzynarodowe festiwale. Jako solista i kameralista występował m.in. z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus.

Artysta ma w dorobku wiele nagrań płytowych (ponad 40 albumów) oraz dla Polskiego Radia i Telewizji, NDR, telewizji brytyjskiej oraz słowackiej.