ETR

Patrycja Piekutowska

Patrycja Piekutowska

Patrycja Piekutowska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2000 r. w klasie prof. Tadeusza Gadziny oraz dwuletnich mistrzowskich studiów podyplomowych w klasie prof. Igora Ojstracha w Konserwatorium Królewskim w Brukseli, zwieńczonych dyplomem Grand Distinction.
Od 2002 roku wykłada w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadziła też kursy mistrzowskie w Chile, Peru, Urugwaju i Wenezueli.

Patrycja Piekutowska od trzynastu lat koncertuje jako solistka w kraju i poza jego granicami. Występowała z recitalami i podczas koncertów symfonicznych w Albanii, Argentynie, Austrii, Belgii, Brazylii, Chile, Chinach, Danii, Francji, Holandii, Niemczech, Indiach, Irlandii, Kuwejcie, Peru, Serbii, Szwecji, Tunezji, Ukrainie, Urugwaju, USA, Wenezueli, we Włoszech oraz w wielu miastach polskich.

W latach 2001 – 2005 koncertowała wielokrotnie w Ameryce Południowej. Podczas dwóch tournée po Chile wystąpiła m. in. na festiwalu Semanas Musicales we Frutillar, a następnie w Santiago de Chile. Koncert ten został uznany w plebiscycie radiowym za najlepszy występ solistyczny sezonu. W Argentynie wystąpiła z Orkiestrą Filharmonii Buenos Aires na koncercie inaugurującym sezon artystyczny w Teatro Colon. W listopadzie 2003 miała zaszczyt wykonać z Igorem Ojstrachem koncert d-moll na dwoje skrzypiec J. S. Bacha w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz w Filharmonii w Katowicach.
W czerwcu i październiku 2005 r. koncertowała w Chinach, m.in. podczas Beijing Music Festival w Pekinie, zagrała również recital na zamknięcie festiwalu Octobre Musical w Kartaginie.
W czerwcu 2006 wystąpiła na sześciu koncertach podczas West Cork Chamber Music Festival w Irlandii, gdzie jej wykonanie sonaty na skrzypce i fortepian D. Szostakowicza było transmitowane na żywo przez stacje radiowe siedmiu krajów europejskich.

Od czterech lat skrzypaczka gra w duecie z Beatą Bilińską. Artystki nagrały wspólnie dwie płyty CD. Obydwa nagrania otrzymały prestiżową nagrodę fonograficzną Pizzicato Supersonic Award oraz entuzjastyczne recenzje w miesięcznikach muzycznych The Gramophone i The Strad. We wrześniu 2006 roku artystki promowały płytę podczas recitalu w Filharmonii Narodowej w Kijowie oraz w Alice Tully Hall w Lincoln Center w Nowym Jorku. Publiczność przyjęła te koncerty owacjami na stojąco.

W styczniu 2008 Patrycja Piekutowska, jako pierwsza polska skrzypaczka, otrzymała jedną z najważniejszych nagród płytowych na świecie, MIDEM Cannes Classical Award. Na nagrodzonej płycie poświęconej w całości muzyce Krzysztofa Pendereckiego znalazło się Capriccio na skrzypce i orkiestrę symfoniczną. Płyta ta otrzymała również Les Crescendo Joker Award w Belgii, Pizzicato Supersonic Award w Luxemburgu oraz Exelentia Scherzo Award w Hiszpanii. W listopadzie br. artystka wykonała Capriccio na koncercie inaugurującym Festiwal Krzysztofa Pendereckiego z okazji 75. urodzin kompozytora.

W lutym 2008 r. koncertowała w Caracas, Valencii i Puerto Cabello w Wenezueli, gdzie została odznaczona orderem klasy pierwszej. W listopadzie zaś, wystąpiła w Waszyngtonie i Nowym Jorku z recitalami z okazji 75. urodzin Krzysztofa Pendereckiego.

Patrycja Piekutowska jest doktorem Akademii Muzycznej w Katowicach.