ETR

Olga Stezhko

Stezhko

Estradową karierę zaczynała jako… trzylatka – w zespole folklorystycznym. Na fortepianie zaczęła grać mając 5 lat, a rok później rozpoczęła edukację w szkole muzycznej przy Akademii Muzycznej w Mińsku. Wśród jej nauczycieli byli Oleg Krimer i Jewigienij Pukst. Mając lat 8 zadebiutowała w Operze Narodowej w Mińsku, a rok później wystąpiła w Akademii Muzycznej w Białymstoku.

W 2002 roku pianistka rozpoczęła studia w United World Colleges of the Adriatic w Duino koło Triestu (Włochy), gdzie jej nauczycielami byli Alberto Miodini i członkowie legendarnego Trio di Trieste. W 2004 otrzymała stypendium Royal Academy of Music w Londynie, gdzie obecnie studiuje pod kierunkiem Iana Fountaina.

Olga Stezhko jest laureatką wielu stypendiów i nagród. W 2008 roku zdobyła Grand Prix w I Europejskim Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in Memoriam w Poznaniu. Pierwsze nagrody zdobyła także m.in. w konkursach: Bradshaw & Buono International Piano Competition (USA), Stefano Marizza Piano Competition (Włochy) oraz Concours International de Piano Nikolai Rubinstein (Francja).

Pianistka występowała m.in. w Polsce, Niemczech, Rosji, Chorwacji, Słowenii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, USA i we Włoszech. W 2007 zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall, a w 2010 roku – w Wigmore Hall w Londynie.