ETR

Olena Tokar

Olena Tokar

Młoda śpiewaczka ukraińska, od sezonu 2009/2010 jest solistką Opery w Lipsku. Śpiewa tam między innymi partie: Małgosi w Jasiu i Małgosi Engelberta Humperdincka, Papageny w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta, Berty w Cyruliku sewilskim Gioacchino Rossiniego, Zeminy w Boginkach Richarda Wagnera, Antygony w Admeto Georga Friedricha Händla.

Olena Tokar urodziła się w 1987 roku. Śpiewu uczyła się najpierw w szkole muzycznej w Ługańsku, a następnie w Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. W tym czasie zdobywała już sceniczne doświadczenia biorąc udział w produkcjach przygotowywanych w Konserwatorium Kijowskim, gdzie śpiewała między innymi partie: Zemfiry w Aleko Siergieja Rachmaninowa, Jolanty w Jolancie Piotra Czajkowskiego, Bastienne w Bastien i Bastienne Wolfganga Amadeusa Mozarta. Uczestniczyła także w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów, jak Ileana Cotrubas, Christa Ludwig czy Michael Schade oraz w warsztatach u Irwina Gage, Olafa Bära, Piotra Beczały i Mathiasa Goerne. Od 2010 roku śpiewaczka studiuje w Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn Bartholdy” w Lipsku, w klasie prof. Reginy Werner Dietrich.

Olena Tokar w 2008 roku zdobyła Gran Prix w najbardziej prestiżowym konkursie muzycznym na Ukrainie – Międzynarodowym Konkursie im. Borysa Gmyrii w Kijowie. W 2010 roku znalazła się w finale Międzynarodowego Konkursu dla Śpiewaków Operowych “Ferruccio Tagliavini” w Deutschlandsberg, w Austrii, a w 2012 roku została finalistką Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego Francisco Vinas w Barcelonie. W 2012 roku triumfowała jeszcze dwukrotnie, zdobywając pierwsze nagrody na konkursach w Lipsku (Konkurs im. Alberta Lortzinga) oraz na słynnym Konkursie ARD w Monachium.