ETR

Natalia RUBIŚ

Natalia RUBIŚ

soprano

Uczestniczka prestiżowego programu operowego w Yale School of Music u prof. Doris Yarick-Cross,  w Polsce ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu u prof. Bogdana Makala, studiowała również u prof. Hendrikje Wangemann w Hochschule für Musik w Dreźnie.

Zadebiutowała podczas Händel-Festspiele w Halle w czerwcu 2014 roku partią Calisto w operze Giove in Argo Georga Friedricha Händla. Następnie wystąpiła m. in. jako Sivene w operze Christopha Willibalda Glucka Le Cinesi w Goethe-Theater w Bad Lauchstädt i podczas Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego oraz jako Romilda w operze Kserkes Georga Friedricha Händla w Staatsschauspiel w Dreźnie.

W lutym 2016 roku wcieliła się w partię Heleny w Śnie nocy letniej Benjamina Brittena w produkcji Claudii Solti w Shubert Theater w New Haven (USA), a w maju zadebiutowała w partii Fiordiligi w Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta z Capellą Cracoviensis.

Natalia Rubiś występuje również w repertuarze oratoryjnym i pieśniarskim, w kraju i za granicą. Z Collegium 1704 i Vaclavem Luksem wystąpiła z kantatami Johanna Sebastiana Bacha w Pradze i Dreźnie oraz z solowym recitalem z muzyką Georga Friedricha Händla. W listopadzie 2014 roku wzięła udział w polskiej prapremierze utworu Tempo e tempi Elliotta Cartera na sopran solo i kwartet instrumentów podczas Festiwalu Nostalgia w Poznaniu. Poza granicami kraju promuje polską muzykę umieszczając w swoich recitalach utwory m. in. Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.

W 2013 roku zdobyła nagrodę specjalną na konkursie im. Marii Malibran w Mediolanie, a w 2010 – nagrodę Giovane Promessa na konkursie Musica Sacra w Rzymie. Jest laureatką drugiej nagrody na konkursach 21st Century Art w Kijowie (2009) oraz im. Franciszki Platówny we Wrocławiu (2008). Od kilku lat współpracuje z Wojciechem Siudmakiem i Francisem Lai przy Międzynarodowym Projekcie Pokoju Wieczna miłość (L’Amour eternel), którego jest ambasadorką.