ETR

MDR Rundfunkchor Leipzig

MDR Rundfunkchor Leipzig

MDR Rundfunkchor z Lipska to jeden z tych zespołów, o które najbardziej zabiegają orkiestry planujące koncerty z muzyką chóralną. Zaliczany do najlepszych chórów radiowych na świecie, doceniany był przez takich dyrygentów jak Herbert von Karajan, Kurt Masur, Sir Colin Davis, Claudio Abbado, Sir Simon Rattle, Sir Neville Marriner, Seiji Ozawa, Lorin Maazel, Bernard Haitink, Riccardo Muti, Georges Pretre i Sir Roger Norrington. Śpiewacy tego zespołu regularnie występują z MDR Sinfonieorchester pod batutą jej głównego dyrygenta Kristjana Järvi.

Chór MDR jest znakomitym partnerem dla orkiestr oraz sprawdzonym wykonawcą dzieł a cappella. W swoim repertuarze posiada zarówno dzieła muzyki świeckiej, jak i sakralnej oraz symfoniczne utwory wokalno-instrumentalne. Chór, złożony z 73 śpiewaków, zasłynął również jako doskonały wykonawca muzyki współczesnej, dzięki czemu często bierze udział w europejskich prawykonaniach.

Szefem artystycznym MDR Rundfunkchor był w latach 1998-2013 Howard Arman, który wypracował jego profil muzyczny i przyczynił się do umocnienia pozycji zespołu na międzynarodowej scenie muzycznej. Wśród jego poprzedników byli Herbert Kegel, Jörg-Peter Weigle i Gert Frischmuth. Obecnie chór współpracuje z wieloma znanym dyrygentami gościnnymi , a za jego rozwój i poziom odpowiada Philipp Ahmann, główny dyrygent gościnny.

Podczas ponad sześćdziesięcioletniej historii chór nagrał około 200 płyt (w tym wiele nagrodzonych). Dzięki Europejskiej Unii Radiowej, licznym trasom koncertowym i występom gościnnym na całym świecie MDR pełni rolę muzycznego ambasadora centralnych Niemiec.