ETR

Luis Fernando PÉREZ

Luis Fernando PÉREZ

piano

Chwalony za wirtuozerię, barwną grę oraz niezwykłą i rzadką umiejętność bezpośredniego komunikowania się z publicznością, Luis Fernando Pérez jest uważany za jednego z najbardziej wyjątkowych artystów swojego pokolenia i jest żywym przykładem renesansu hiszpańskiego fortepianu (Le Monde).

Artysta jest laureatem wielu nagród – za wybitne nagranie Iberii Isaaca Albéniza uhonorowany został Medalem Albéniza, a magazyn Gramophone uznał go za jednego z mitycznej czwórki wyróżnionych tym odznaczeniem (obok Estebana Sáncheza, Alicii de Larrochy i Rafaela Orozco).

Studiował w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie pod kierunkiem Dmitri Bashkirova, Galiny Eguiazarovej oraz Márty Gulyás, a następnie u Pierre-Laurenta Aimarda w Hochschule für Musik und Tanz  w Kolonii. W Acadèmia Marshall w Barcelonie, pod kierunkiem Alicii de Larrochy, wyspecjalizował się w interpretacji muzyki hiszpańskiej.

Grał z takimi zespołami jak Orquesta Nacional Española, Montecarlo Filharmonic, Sinfonia Varsovia, Franz Liszt Chamber Orchestra, Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Enemble Kanazawa, Real Filarmonía de Galicia, OBC (Barcelona), BOS (Bilbao), Ensemble National de París, Orquesta Nacional de Brasil.

Artysta występuje w najsłynniejszych salach koncertowych świata (Carnegie Hall, New York University, Auditorio Nacional Madrid, Auditori de Barcelona, Palacio Euskalduna w Bilbao, Salle Gaveau w Paryżu, BOZAR w Brukseli), zapraszany jest na znane festiwale (La Roque D’Anthéron, Granada International Festival, Santander International Festival,  Quincena Donostiarra, Schleswig-Holstein Festival).

Luis Fernando Pérez ma bogatą dyskografię. Wiele spośród jego nagrań otrzymało liczne nagrody, a wszystkie jego płyty zostały uznane za Disco Excepcional (wyjątkowe CD) przez hiszpański magazyn Scherzo.

Artysta zajmuje się także dydaktyką. Prowadzi zajęcia w Centro Superior Katarina Gurska w Madrycie i w Acadèmia Marshall w Barcelonie. Uczy również gry na fortepianie i muzyki kameralnej w Conservatorio Superior de Aragón (Saragossa), jest profesorem wizytującym na Uniwersytecie Senzoku w Tokio.