ETR

Krzysztof Tyniec

Krzysztof Tyniec

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych polskich aktorów. Niektórzy, szczególnie młodsi widzowie bardziej od twarzy rozpoznają głos aktora, jako że Krzysztof Tyniec przez kilka lat częściej udzielał się w dubbingu niż na ekranie. To jego głosem mówią między innymi Tymon z Króla Lwa, Królik Bugs czy Goofy. Najmłodsi rozpoznają go również z wieloletniego prowadzenia programu w roli Pana Fasoli oraz udziału w Tik-Taku.

W roku 1980 ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Pierwsze kroki stawiał w Teatrze Współczesnym, by w 1988 roku przejść do Teatru Ateneum. Gościnnie występował w warszawskich teatrach Na Targówku, Za Dalekim, Rampa, Syrena oraz w Teatrze Dramatycznym w Słupsku, a także Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Na ekranie zadebiutował w serialu Dom. Ta rola zapoczątkowała serię epizodów w filmach: 111 dni letargu (1984), Dzień czwarty (1984), Jedenaste przykazanie (1987), Prywatne niebo (1988), Serenite (1988), Kapitan Conrad (1990), czy w kilku odcinkach Odbić (1989). Pierwsza ważniejsza rola w filmografii Krzysztofa Tyńca to występ w Nikt nie jest winien (1986) Ryszarda Zatorskiego. W 1991 roku zagrał najpierw w filmie fabularnym, a później w serialu na nim opartym – Panny i wdowy Janusza Zaorskiego. Ciekawą kreację stworzył w słynnym serialu Izabeli Cywińskiej Boża podszewka. Do dokonań, które pozwoliły artyście zdobyć sympatię szerokiej publiczności należy też zaliczyć 15 lat występów w kabarecie Olgi Lipińskiej.