ETR

Krzysztof Pełech

Krzysztof Pełech

Jest jednym z najaktywniejszych gitarzystów młodego pokolenia. Wykonuje średnio około sześćdziesięciu koncertów rocznie. Współpracował z czołowymi orkiestrami w Polsce, Czechach, Niemczech, Brazylii, Turcji i Słowacji. Występował także dwukrotnie w Filharmonii Berlińskiej z Berlińską Orkiestrą Festiwalową. Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, w USA, Brazylii, Południowej Afryce, a także w Egipcie, Turcji, Singapurze, Indonezji, Malezji, Tajlandii, Argentynie i Chile.

Uczestniczył wielokrotnie w prestiżowych festiwalach muzycznych o międzynarodowym zasięgu. Jest zapraszany do współpracy z wybitnymi kompozytorami i gitarzystami (Jorge Morel, Jorge Cardoso, Tommy Emmanuel).

Krzysztof Pełech brał udział w dwudziestu jeden konkursach krajowych i międzynarodowych (m.in. w Hiszpanii, Francji i USA), spośród których był laureatem szesnastu.

W ankiecie Gitarowy Top, ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny Gitara i Bas, artysta został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym.

Dotychczas nagrał 13 płyt w Polsce, Anglii, Czechach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Jest jednym z pomysłodawców i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 1998 roku we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego Gitara+, a także inicjatorem i szefem artystycznym Letniego Kursu Gitary w Krzyżowej.

Krzysztof Pełech jest twórcą i współzałożycielem Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego. W latach 1995 – 2000 był wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od października 2005 r. Krzysztof Pełech prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.