ETR

Joanna MOTULEWICZ

Joanna MOTULEWICZ

mezzo-soprano

Śpiewaczka jest absolwentką Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie śpiewu solowego prof. Jolanty Janucik.  W latach 2013- 2015 była uczestniczką Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Jest także finalistką i laureatką wielu konkursów, m. in.: finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Grand Prix de l’Opera w Bukareszcie (2013), finalistką i laureatką IV nagrody oraz nagrody dla najlepszego głosu altowego w Międzynarodowym Konkursie Cantate-Bach w Greifswaldzie  (2011).

Od 2012 roku, jako solistka Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, występowała w produkcjach: Carmen Georges’a Bizeta (Carmen), Strasznego dworu Stanisława Moniuszki (Jadwiga), Traviaty j Giuseppe Verdiego (Flora Bervoix), Czarodziejskiego fletu  Wolfganga Amadeusa Mozarta (Trzecia Dama),  Zemsty nietoperza Johanna Straussa (Książę Orlofsky), musicali  – Korczak Chrisa Wiliamsa (Łucja) oraz Skrzypek na dachu Jerry’ego Bocka (Fruma Sarah).

W repertuarze operowym ma ponadto partie m. in. Starej Damy w Kandydzie Leonarda Bernsteina, Poliny w Damie pikowej Piotra Czajkowskiego,   Izabeli we Włoszce w Algierze Gioacchino Rossiniego, Sesto w Juliuszu Cezarze Georga Friedricha Händla, Selindy w Farnace  Antonia Vivaldiego.

W 2013 roku, w ramach projektu Opera Classica Europa, we Frankfurcie nad Menem wystąpiła jako Fenena w Nabucco Giuseppe Verdiego pod batutą Hansa Richtera. W 2014 roku rozpoczęła współpracę z Operą we Frankfurcie, gdzie zaśpiewała partię Bronki w Pasażerce Mieczysława Wajnberga, a w kolejnym sezonie –  partie Przeoryszy i Ciesci w Tryptyku Giacomo Pucciniego oraz partie Pani Leśniczowej i Sowy w Przygodach Lisiczki Chytruski Leoša Janáčka.

W 2015 roku zadebiutowała na deskach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie partią Marty w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki, a dwa lata później powróciła na scenę tego teatru jako wdowa Łarina w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego. W sezonie 2016/2017 wystąpiła pierwszy raz na deskach Theater an der Wien w Pasażerce Mieczysława Wajnberga, po raz kolejny wcielając się w postać Bronki.

W sezonie 2019/2020 Joanna Motulewicz zadebiutuje na scenie Opery w Grazu w partii Bronki w Pasażerce Mieczysława Wajnberga oraz w roli Euryklei w premierowej produkcji Penelopy Gabriela Fauré w Operze we Frankfurcie nad Menem.

Z repertuarem koncertowym artystka występowała w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz filharmoniach: w Krakowie, Bydgoszczy, Katowicach, Opolu, Zielonej  Górze i Rzeszowie.

Współpracowała m.in. z takimi dyrygentami jak: Andriy Yurkevych, Christoph Gedschold, Leo Hussain, Łukasz Borowicz, José Maria Florêncio, Johannes Debus, Mieczysław Dondajewski, Christoph Campestrini,  Jochen A. Modeß, Jerzy Maksymiuk.