ETR

Joanna KREFT

Joanna KREFT

Pochodząca z Gdyni młoda skrzypaczka w XXI wiek weszła przebojowo. Najpierw, w 2000 roku zdobyła pierwsze miejsce w I Konkursie Skrzypcowym Polski Północnej w Gdyni. Miała wówczas 11 lat. Dwa lata później otrzymała IV nagrodę w IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu, w 2004 roku była finalistką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Fermo we Włoszech, a w 2005 roku – laureatką III nagrody i nagrody specjalnej za wykonanie utworu Karola Lipińskiego w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (w 2008 roku na tym konkursie zdobyła II miejsce i dwie nagrody specjalne). Kolejne lata przyniosły jej też kolejne artystyczne osiągnięcia. W 2007 roku została finalistką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Kloster Schontal (Niemcy), a w 2010 roku – półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Yehudi Menuhina w Oslo. W 2011 roku znalazła się w półfinale XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a także otrzymała na nim dwie nagrody specjalne dla najlepszego reprezentanta Poznania oraz Wielkopolski. Za zdobycie Grand Prix Master Class & Music Festival Piła 2012 otrzymała nagrodę Filharmonii Poznańskiej – koncert z Poznańskimi Filharmonikami.

Joanna Kreft urodziła się w 1989 roku w Gdyni. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku sześciu lat. Jest absolwentką szkół muzycznych w Gdyni i Gdańsku, a obecnie studiuje u prof. Marcina Baranowskiego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Jako solistka grała z takimi orkiestrami kameralnymi jak Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal, Aukso pod batutą Marka Mosia, Feel Harmony pod dyrekcją Bartłomieja Nizioła czy Münchener Kammerorchester oraz orkiestrami symfonicznymi – wśród nich z Młodzieżową Narodową Orkiestrą Armenii.