ETR

Jeroen BERWAERTS

Jeroen BERWAERTS

Wybitny belgijski trębacz przez wiele lat związany był z legendarnym zespołem Canadian Brass. Dziś gra zarówno ze Stockholm Chamber Brass, jak i ze słynnymi orkiestrami – m.in. z Filharmonikami Berlińskimi, NDR Radiophilharmonie czy NDR Sinfonieorchester, w której od 1999 roku jest także pierwszym trębaczem. Wspaniałą karierę solisty grającego liczne recitale, uzupełniają koncerty z zespołami muzyki kameralnej. I nic w tym dziwnego, bowiem artysta – znany ze swych wybitnych umiejętności technicznych, jak i wrażliwości muzycznej – ma w repertuarze dzieła od baroku po muzykę współczesną i jazz.

Nie przerywając kariery trębacza Jeroen Berwaerts ukończył wokalne studia jazzowe w Królewskim Konserwatorium w Gandawie. Połączenie tych elementów sprawiło, że artysta przygotował wiele programów na trąbkę i fortepian, w których w unikalny sposób łączy muzykę klasyczną i jazz, trąbkę i śpiew.

Muzyczny talent Jeroena Berwaertsa uhonorowany został nagrodami na konkursach – m.in. Concours Européen de Jeunes Trompettistes w 1992 roku (rozpoczynał wtedy studia w Karlsruhe u słynnego wirtuoza trąbki, Reinholda Friedricha), a w 1997 roku: Concours de Trompette Maurice André (II nagroda Grand Prix oraz nagroda za najlepszą interpretację) oraz na Praskiej Wiośnie (I nagroda).

Artysta często zapraszany jest na znane festiwale, takie jak Ars Musica (Belgia), Takefu International Music Festival, Rheingau Musik Festival czy Schleswig-Holstein Musik Festival, na którym w 2005 roku dokonał premierowego wykonania Voyage VII for trumpet and ensemble Toshio Hosokawy.

Od 2008 roku Jeroen Berwaerts jest profesorem trąbki w Hochschule für Musik w Hanowerze.