ETR

Grupa MoCarta

The MozART GROUP

Jesteśmy na przekór dostojnej powadze sal koncertowych, na przekór nużącej codzienności życia muzyków, na przekór zaprzysięgłym melomanom i na przekór fanom rocka, rapu czy muzyki pop, którzy boją się klasyki jak ognia. Traktujemy naszą Matkę Muzykę z żartobliwą ironią i jesteśmy pewni, że się nie obrazi.

Artur Renion

Grupa MoCarta to kwartet smyczkowy o ambicjach kabaretu muzycznego. Zespół tworzy czterech absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi. Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk
i Bolek Błaszczyk. Wspólną działalność w nieco innym składzie muzycy rozpoczęli w 1995. Wtedy to z Grupą MoCarta występował tragicznie zmarły w 2000 roku wiolonczelista Artur Renion. Początkowo współpracowali z telewizą Canal + prezentując krótkie żarty muzyczne. Zespół po raz pierwszy wystąpił przed publicznością na XIII Przeglądzie Kabaretów PaKa 97. W maju tego samego roku odbyła się premiera pierwszego programu pt. Mozart wiecznie żywy. Od tej pory Grupa prowadzi aktywną działalność koncertową. W lipcu i wrześniu 1997 r. dokonała rejestracji utworów zawartych w programie Mozart wiecznie żywy dla Programu III Polskiego Radia, a w lutym 1998 r. nakładem wydawnictwa Selles ukazała się pierwsza płyta zespołu. Grupa MoCarta wielokrotnie pojawiała się w telewizji. (TVP1, TVP2, telewizje regionalne – Łódż, Wrocław, Katowice). Grupa MoCarta zdobyła Grand Prix XVIII Biesiad Satyry i Humoru Złota szpilka (1997), II nagrodę Przeglądów Kabaretów PaKa (1998 i 2000), Pingwina z brązu – nagrodę zielonogórskiego środowiska kabaretowego, Grand Prix Festiwalu Dobrego Humoru w Trójmieście (2002).

W 1999 roku Grupa zaprezentowała swój drugi program pt. Cztery pory roku według Grupy MoCarta.

Grupa MoCarta to nie tylko kabaret muzyczny. Zespół występuje również z repertuarem klasycznym, a także zajmuje się muzyką rozrywkową. Współpracował m.in. z takimi artystami jak Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Grupa pod Budą, Marian Opania, Włodzimierz Korcz, Artur Andrus, Czerwony Tulipan, Kayah, Piasek oraz mim Ireneusz Krosny. W październiku 1998 roku Grupa wzięła udział w prestiżowym festiwalu Gaudeamus we Wrocławiu, uzyskując niezwykle przychylne recenzje w Ruchu Muzycznym. Od tego czasu Grupa MoCarta jest często zapraszana do sal filharmonicznych w całej Polsce, a także wyjeżdża na koncerty zagraniczne do Niemiec, Szwecji, na Słowację, Litwę, Ukrainę oraz do Chin i Japonii.

W październiku 2000 roku ukazała się druga płyta Grupy: Kreatury czyli Cztery Pory Roku według Grupy MoCarta (wydawnictwo CDR, dystrybucja Pomaton EMI). W lipcu 2002 r. kwartet wziął udział w koncercie znanego artysty jazzowego Bobby McFerrina podczas Warsaw Summer Jazz Days.

W marcu 2004 r. ukazała się kolejna płyta Grupy pt. Cztery struny świata, a w marcu 2005 r. kwartet świętował 10. rocznicę swego powstania.

Rok 2007 to rok szczególny w karierze Grupy Mocarta. Zespół świętował ponownie swoje… dziesięciolecie. Tym razem było to dziesięciolecie obecności na prestiżowym przeglądzie kabaretowym PAKA w Krakowie. Koncert zarejestrowała Telewizja Polska.

We wrześniu 2007 ukazała się długo oczekiwana płyta DVD zespołu, a niespełna miesiąc później – płyta CD z zapisem koncertu w Studio radiowym im. Agnieszki Osieckiej. Wśród zaproszonych do koncertu gości, na płycie można usłyszeć: Artura Andrusa, Włodzimierza Korcza i Wojciecha Karolaka. Płyta uzyskała status multiplatyny!

Druga płyta DVD, której premiera odbyła się 21 listopada 2008 roku, nosi tytuł Grupa MoCarta
w Teatrze i zawiera materiał zarejestrowany 6 października 2008 r. na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. Wieczór wypełniły najnowsze utwory kwartetu, jak i te, które z bólem serca muzycy musieli pominąć przy nagraniu pierwszej płyty DVD. Koncert poprowadził Andrzej Poniedzielski.