ETR

Girls’ Choir and Chamber Choir of the Jerzy Kurczewski Poznań Choir School

Girls' Choir and Chamber Choir of the Jerzy Kurczewski Poznań Choir School

Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego powstał w 2008 roku. Obecnie śpiewa w nim ponad 50 dziewcząt w wieku od 10 do 14 lat. Kierownikiem artystycznym zespołu i dyrygentem jest Dorota Wojnowska.

Chór bierze udział w festiwalach (Sierakowska Wiosna Klasyków, A Cappella Poznań Festival, Międzynarodowy Festiwal Chórów Chłopięcych w Poznaniu, Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziewczęcych w Poznaniu), nagrywa płyty (Czy to szczotka, czy to jeż? z piosenkami dla dzieci Jerzego Wasowskiego oraz Ponad czasem, ponad ziemią, na której znalazły się renesansowe madrygały i utwory współczesnej muzyki sakralnej), bierze udział w krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych zdobywając na nich nagrody. Chór jest laureatem pierwszych miejsc, Złotych Dyplomów i nagród specjalnych w takich konkursach jak: XIII Canto Lodziensis (Łódź 2010), I i II Warszawska Wiosna Chóralna (2011, 2013), V Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej (Bydgoszcz 2011), II Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny (2013), I Ogólnopolski Konkurs Zespołów Wokalnych w Poznaniu (2013), IV Krakowski Międzynarodowy Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych (2013), VI Ogólnopolski Konkurs Chóralny Ars Liturgica (Gniezno 2014).

 

Chór Kameralny Poznańskiej Szkoły Chóralnej powstał w 2013 roku, początkowo jako zespół mieszany, a od roku 2014 jako chór żeński. W jego skład wchodzą najstarsze uczennice szkoły, uczęszczające do klas gimnazjalnych. Wszechstronne wykształcenie muzyczne chórzystek wpływa nie tylko na wysoki poziom artystyczny zespołu, ale ułatwia im także pracę w mniejszych zespołach wokalnych, tworzonych na potrzeby poszczególnych projektów.

Repertuar chóru obejmuje wielogłosowe utwory różnych epok, zarówno o tematyce sakralnej, jak i świeckiej oraz przeboje muzyki rozrywkowej. Pomimo krótkiego stażu zespół ma na koncie współpracę m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu w ramach spektaklu Alicja w Krainie Czarów oraz koncerty w Braunschweig (Niemcy), przygotowane wspólnie z Poznańską Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną. Poza aktywnym uczestniczeniem w życiu kulturalnym Poznania, zespoły kameralne chóru mogą się poszczycić nagrodami otrzymanymi w ogólnopolskich konkursach, m.in. w Warszawskiej Wiośnie Chóralnej (2015) oraz w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Wokalnych w Poznaniu (2013).

Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóry jest Sławomira Raczyńska, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, nauczycielka Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.