ETR

François-Xavier Poizat

François-Xavier Poizat

Urodził się 18 sierpnia 1989 roku w Grenoble we Francji. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat. W latach 1999 – 2005 uczył się u Alexis Golovine w Konserwatorium Genewskim. W 2005 roku rozpoczął studia w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, pracując pod opieką Evgeni Koroliov oraz korzystając regularnie z konsultacji u Marthy Argerich i Nelsona Goernera.

Jest laureatem pierwszej edycji Międzynarodowego Kunkursu Pianistycznego Nasedkina, na którym otrzymał trzecią nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepszą interpretację utworów patrona konkursu (którą otrzymał z rąk kompozytora). Zdobył również Grand Prix i dwie nagrody specjalne na II Międzynarodowyn Konkursie Romantische Sterne w Kassel (2004). Jest finalistą Concours Suisse Eurovision Mozart 2006 w Lugano, zdobywcą nagrody Jeune Soliste 2007 na Międzynarodowym Konkursie Radios Francophones Publiques w Montrealu, laureatem XI Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów w Ettlingen oraz zdobywcą pierwszej nagrody na V Internationaler Musikwettbewerb für die Jugend w Oldenburgu w 2008 roku.

François-Xavier Poizat wystąpił ze swoim pierwszym recitalem w wieku 11 lat. Od tego czasu koncertował w Szwajcarii, Francji, w Niemczech, Rosji, Kanadzie, Chinach i Japonii. Wiele koncertów pianisty można było usłyszeć w Radio France Musique, Radio Suisse Italienne, Radio Suisse Romande, Radio Canada, Mittel-Deutsche Rundfunk i Nord-Deutsche Rundfunk. Arysta bierze udział w licznych festiwalach, m.in.: Pacific Music Festival w Sapporo, Argerich´s Young Pianists Recitals, Progetto Martha Argerich w Lugano, Festival International de Piano de la Roque d´Anthéron, Festival de Piano w Grenoble, Sommets du Classique von Crans Montana, Bois qui chante w Château d’Oex, Printemps des Jeunes Interpretes w Grenoble.
W roku 2005 François Poizat wkonał I Koncert fortepianowy P. Czajkowskiego z Orchestre National du Capitole de Toulouse. W roku 2006 zagrał dwa koncerty fortepianowe W. A. Mozarta: nr 24 z Orchestre de la Suisse Italienne w Lugano oraz nr 22 z Orchestre Regional du Dauphiné. Rok później, z towarzyszeniem Orchestre des Colleges de Geneve, zagrał Koncert fortepianowy Griega, a w roku 2008 dwudziesty trzeci koncert Mozarta z Orchestre de la Suisse Romande.

François-Xavier Poizat jest stypendystą Friedl Wald Stiftung w Bazylei, Association des Musiciens Suisses de Berne, Leenaards Stiftung w Lozannie oraz Marescotti Stiftung.