ETR

Francesco Meli

Francesco Meli

Włoski tenor urodzony w Genui, w 1980 roku. W wieku siedemnastu lat rozpoczął studia wokalne u Normy Palacios. W roku 2002 zadebiutował w Makbecie, Petite messe Solenelle Rossiniego oraz Messa di gloria Pucciniego, podczas transmitowanego przez włoską telewizję Festival dei Due Mondi w Spoleto. Po udanym debiucie Opera Giocosa w Savonie zaprosiła Francesco Melego do występu w Don Giovannim Mozarta i Napoju miłosnym Donizettiego. Wystąpił także jako hrabia Almaviva w Cyruliku Sewilskim w produkcji AsLiCo (Associazione Lirica e Concertistica Italiana).

Wspaniały operowy debiut Melego odbił się głośnym echem we Włoszech i całej Europie. Artysta otrzymał zaproszenia z Lizbony, Bolonii, Florencji, Werony, Mediolanu (przedstawienia pod dyrekcją Riccardo Muttiego w La Scali) oraz Teatro Carlo Felice w Genui. W kolejnych sezonach Francesco Meli zadebiutował również w Zurychu, Paryżu, Lionie, Wiedniu, a także londyńskiej Royal Opera House Covent Garden. Udane występy zaowocowały zaproszeniami do powrotu na sceny najznakomitszych europejskich teatrów. Na uwagę zasługuje stała obecność artysty w Teatro alla Scala w Mediolanie.

W najbliższym czasie Francesco Meli wystąpi w Don Pasquale i La Traviata w Turynie oraz w Rigoletto w Madrycie. Ponownie zaśpiewa też na scenie Wiener Staatsoper oraz zadebiutuje w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.