ETR

Evgeny VOLYNSKI

Evgeny VOLYNSKI

Studia muzyczne ukończył na wydziałach dyrygentury chóralnej i symfoniczno-operowej Konserwatorium w Nowosybirsku (1989). Początkowo związany był z tamtejszymi teatrami muzycznymi. Począwszy od 1990 roku jest dyrygentem Państwowego Teatru Opery i Baletu w Nowosybirsku. Od kilku lat współpracuje również jako dyrygent z Filharmonią w Irkucku, a w roku 2008 został gościnnym dyrygentem Teatru Opery i Baletu w Czelabińsku.

Dyrygował m.in. takimi przedstawieniami, jak: Carmen Bizeta, Kniaź Igor Borodina, Eugeniusz Oniegin, Jolanta, Dama pikowa, Śpiąca królewna i Jezioro łabędzie Czajkowskiego, Coppelia Delibesa, Rita i Łucja z Lammermoor Donizettiego, Orfeusz i Eurydyka Glucka, Czarodziejski flet, Don Giovanni i Wesele Figara Mozarta, Borys Godunow i Chowańszczyzna Musorgskiego, Tosca, Cyganeria i Madame Butterfly Pucciniego, Carska narzeczona i Szeherezada Rimskiego-Korsakowa, Cyrulik sewilski Rossiniego, Pietruszka Strawińskiego oraz Aida, Traviata, Nabucco, Otello i Rigoletto Verdiego.

Z zespołem Opery w Nowosybirsku dyrygował gościnnie w Hiszpanii (Barcelona, Sewilla), Niemczech (Berlin, Monachium), Portugalii (Lizbona), we Włoszech (Rzym, Kalari), Egipcie (Kair), Chinach (Szanghaj), Japonii i Tajlandii (Bangkok). Na estradach koncertowych prezentował m.in. utwory Beethovena, Brahmsa, Chopina, Haydna, Griega, Liszta, Mahlera, Mendelssohna, Ravela, Saint-Saënsa, Schuberta i Schumanna. Laureat wielu nagród i wyróżnień, ostatnio otrzymał także nominację dla najlepszego dyrygenta operowego Rosji za przygotowanie muzyczne opery Życie z idiotą Alfreda Schnittke.
Dyrygent prowadzi także działalność pedagogiczną. Od 1996 roku wykłada w klasie dyrygentury Konserwatorium w Nowosybirsku.