ETR

Elisso VIRSALADZE

Elisso VIRSALADZE

piano

Elisso Virsaladze pochodzi z Tbilisi, z rodziny od pokoleń związanej z kulturą Gruzji. Pierwsze lekcje nauki gry na fortepianie pobierała u swojej babci, profesor Anastazji Virsaladze. Rodzinne miasto opuściła po rozpoczęciu studiów w Konserwatorium Moskiewskim. W wieku dwudziestu lat zdobyła trzecią nagrodę na słynnym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Duży wpływ na jej artystyczną drogę mieli charyzmatyczni nauczyciele – Heinrich Neuhaus i Jakow Zak, którzy również przyczynili się do jej wielkiego zaangażowania się w odnowienie tradycji rosyjskiej szkoły pianistycznej. Artystka jest obecnie uznawana za wyjątkowego pedagoga, a jej studenci zostajązauważani na najważniejszychmiędzynarodowych konkursach wykonawczych.

Elisso Virsaladze jest profesorem Konserwatorium Moskiewskiego i Musikhochschule w Monachium. Jest też zapraszana do jury najważniejszych międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym m. in. Konkursu Santander, Międzynarodowego MistrzowskiegoKonkursuPianistycznego im. Artura Rubinsteinaw Tel Avivie, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie czy Konkursu  im. Światosława Richtera w Moskwie.

Pianistka najchętniej wykonuje utwory kompozytorów końca XVIII i XIX wieku, szczególnie muzykę Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena i Roberta Schumanna. W wieku 24 lat wygrała Konkurs im. Roberta Schumanna w Zwickau i uznana została wówczas za jedną z największych interpretatorek muzyki tego kompozytora. Znana jest także z bardzo szerokiego repertuaru, obejmującego również muzykę współczesnych kompozytorów rosyjskich.

Pianistka regularnie koncertuje w Londynie, Mediolanie, Rzymie, Paryżu, Lizbonie, Berlinie i Barcelonie. Wykonuje muzykę kameralną – w duecie z Natalią Gutman koncertowała też w Wiedniu, Brukseli, Madrycie, Monachium, Lozannie. Występowała z takimi orkiestrami  jak: Orkiestra Filharmonii Petersburskiej, Royal Philharmonic w Londynie i innymi prestiżowymi orkiestrami Europy, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Współpracowała z takimi dyrygentami jak Rudolf Barschai, Kiriłł Kondraszyn, Riccardo Muti, Kurt Sanderling, Wolfgang Sawallisch, Jewgienij Swietłanowczy Jurij Tiemirkanow.

W sezonie 2018/2019 dawała recitale solowe i koncerty z muzyką kameralną, między innymi w Lyonie, Mediolanie, Moskwie, Sankt Petersburgu, Seulu, Tokio. Wśród ostatnich jej koncertów z orkiestrami znalazły się występy z Orkiestrą Filharmonii Petersburskiej, Orchestra del Teatro Regio w Turynie, czy Izraelską Orkiestrą Kameralną. Prowadziła też kursy mistrzowskie i brała udział w pracach jury konkursów w Hamamatsu i w Hongkongu.