ETR

Elena Xanthoudakis

Xanthoudakis

Elena nieustannie krąży między Londynem a Australią (gdzie przyszła na świat w australijsko-greckiej rodzinie) lub innymi miejscami na świecie, w które akurat rzuci ją los śpiewaczki.

Muzyka fascynowała ją od dziecka. Nic więc dziwnego, że w kolejnych szkołach śpiewała solo oraz w chórach, którymi także dyrygowała, grała na flecie i w rozmaitych zespołach (m.in. bębnów afrykańskich!), a także sporo czasu poświęcała na uprawianie różnych dziedzin sportu. W 2000 roku ukończyła studia muzyczne na Uniwersytecie w Melbourne, gdzie wcześniej studiowała także matematykę i fizykę.

Jest laureatką ponad 80 nagród – m.in. Maria Callas International Grand Prix w Atenach (2003), International Mozart Competition w Salzburgu (2006), Grand Prix oraz I nagrody Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu (2008) oraz III miejsca w Światowym Konkursie Operowym Operalia w Quebecu (2008).

Artystka występowała już m.in. na scenach Royal Opera House Covent Garden, Pinchgut Opera w Sydney, w Operze w Quebecu oraz w Opera National du Rhin w Strasburgu. W tym sezonie zadebiutuje w Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie.