ETR

Dominik SUTOWICZ

Dominik SUTOWICZ

tenor

Artysta ukończył  Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie prof. Andrzeja Niemierowicza.  Jest zdobywcą pierwszej nagrody VI Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej (Kraków, 2014) oraz laureatem I Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej Belcanto Per Sempre (Włoclawek, 2012).

Zadebiutował w 2008 roku partią Freda Eynsford-Hilla w musicalu My Fair LadyFredericka   Loewego w Teatrze Wielkim w Łodzi, gdzie od sezonu 2008/2009 jest solistą. Od tego czasu zaśpiewał wiele znanych i wymagających partii tenorowych z włoskiego repertuaru, w tym  Mario Cavaradossiego w Tosce i Pinkertona w Madame Butterfly Giacomo Pucciniego czy Manrico w Trubadurze Giuseppe Verdiego.

Sezon 2015/2016 Dominik Sutowicz rozpoczął na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, gdzie zaśpiewał partię Stefana w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki.  Po raz pierwszy wystąpił również jako Don José w Carmen Georges’a Bizeta.W następnym sezonie artysta wystąpił w roli Księcia w Rusałce Antonína Dvořákaw Tiroler Landestheater w Innsbrucku, a także powrócił do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie można go było usłyszeć w rolach: Jontka w Halce Stanisława Moniuszki, Don José w Carmen Georges’a Bizeta, Pinkertona w Madame Butterfly Giacomo Pucciniego, Sternika w Latającym HolendrzeRicharda Wagnera. Wystąpił też jako Manrico w Trubadurze Giuseppe Verdiego w Operze Wrocławskiej oraz debiutował w roli Hoffmanna w Opowieściach HoffmannaJacques’a Offenbacha na deskach Opery Krakowskiej – tę ostatnią wykonywał też w kolejnych sezonach w Tiroler Landestheater w Innsbrucku oraz w Fińskiej Operze Narodowej  w Helsinkach.

Natomiast wśród interesujących kreacji solisty w sezonie 2018/2019 warto wymienić tytułową rolę w premierowej produkcji Manru Ignacego Jana Paderewskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Poza muzyką operową Dominik Sutowicz wykonuje również dzieła oratoryjne śpiewając na przykład w Requiem Giuseppe Verdiego czy Mszy Koronacyjnej Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Śpiewak pracował z takimi reżyserami jak: Waldemar Zawodziński, Mariusz Treliński, Krystyna Janda, Janina Niesobska, Jacek Gąsiorowski, Laco Adamik, Herbert Adler oraz z  takim dyrygentami jak: Tadeusz Kozłowski, Łukasz Borowicz, Tadeusz Wojciechowski, José Maria Florêncio, Bassem Akiki, Tomasz Tokarczyk czy Krzesimir Dębski.