ETR

Dominik DĘBSKI

Dominik DĘBSKI

viola

Pierwszy altowiolista Filharmonii Poznańskiej jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, którą ukończył w 1996 roku. Studiował pod kierunkiem prof. Zbigniewa Friemana, pod którego opieką doskonalił także swą grę na kursach mistrzowskich w latach 2001-2003. Studiował także w klasie skrzypiec w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Równolegle z działalnością w Filharmonii Poznańskiej, artysta zajmuje się również wykonawstwem muzyki dawnej na instrumentach historycznych – od 2006 roku współpracuje stale jako pierwszy altowiolista z Wrocławską Orkiestrą Barokową (nagroda Fryderyk 2009 za nagranie symfonii Jan Antonína Koželuha, Antona Rejcha i Jan Václava Voříška), co zaowocowało kontaktami z artystami tej miary co Paul McCreesh, Jaap ter Linden czy Andreas Spering.

Artysta prowadzi też działalność jako kameralista, wielokrotnie występując m.in. ze Zbigniewem Pilchem czy Jakubem Jakowiczem. Od 2008 roku regularnie współpracuje ze znanym poznańskim zespołem Arte dei Suonatori i z paryskim Les Ambassadeurs.