Chór Akademicki UAM
AMU Academic Choir
Początki jednego z najważniejszych wokalnych zespołów uniwersyteckich w Polsce sięgają 1966 roku. Grupa studentów pod kierownictwem profesora Stanisława Kulczyńskiego i jego następców w ciągu trzydziestu lat swej działalności zdobywała liczne nagrody na festiwalach między innymi w Middlesbrough, Llangolen, Spittal, Gorizii, Tampere. Zespół koncertował z dużym powodzeniem w całej Europie niosąc świeżość brzmienia głosów, entuzjazm, współczesne polskie kompozycje chóralne i wysoki poziom wykonawczy.
Jakkolwiek chór nawiązuje do tamtej tradycji, faktycznie jest zespołem utworzonym od podstaw w roku 1996 przez znanego kompozytora i chórmistrza Jacka Sykulskiego. Pod jego batutą chór rozwija się bardzo dynamicznie i koncertuje na wielu scenach w Polsce i za granicą. Śpiewał nie tylko w krajach europejskich (Łotwa, Niemcy, Holandia, Ukraina, Włochy), ale także na kontynencie azjatyckim – w Chinach, Japonii i na Tajwanie, jak również w Ameryce Północnej – w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
W ciągu 10-ciu lat współpracy z Jackiem Sykulskim, zespół wystąpił m.in. w takich miejscach, jak Watykan (podczas uroczystości nadania doktoratu honoris causa UAM Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, 2001), waszyngtoński Kapitol (występ na specjalne zaproszenie senator Hillary Clinton), nowojorska „Strefa Zero” na gruzach World Trade Center (2001), Katedra św. Patryka w Nowym Jorku, Notre Dame w Montrealu (2002), Berlin Haus des Rundfunks (2003), National Concert Hall w Taipei (2005), Tokyo City Hall, Konzerthaus Berlin, Berliner Dom (2006).
Chór Akademicki UAM bierze udział w wielu prestiżowych przedsięwzięciach artystycznych. W 2000 roku wystąpił podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej G.P. da Palestrina w Rzymie, gdzie zdobył pierwsze miejsce i złoty medal. Jako jedyny niekanadyjski chór, śpiewał podczas XVII Światowych Dni Młodzieży w Toronto w 2002 r, a w 2003 r. wystąpił w Berlinie podczas koncertu z okazji 60. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Nawiązując współpracę z polskim zdobywcą Oskara – Janem A.P. Kaczmarkiem, Chór Akademicki dał szereg koncertów z muzyką jego autorstwa m.in. podczas Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Uroczystości 25-lecia Solidarności w Gdańsku (2005), czy też podczas obchodów 50. Rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca (2006). W ramach tej ostatniej uroczystości zespół wystąpił jeszcze dwukrotnie. Utworem „Missa 1956”, napisanym specjalnie na zamówienie Prezydenta Miasta Poznania przez Jacka Sykulskiego, chór uświetnił Mszę Świętą, inaugurującą obchody rocznicy, które zakończyły się megaprodukcją opery pt. „Ça ira” Rogera Watersa, byłego lidera legendarnej grupy Pink Floyd. W przedstawieniu, reżyserowanym przez Janusza Józefowicza, chór wziął udział nie tylko wokalnie, lecz również aktorsko.
Chór Akademicki jest także inicjatorem cyklu koncertów pt. „Mosty Pieśni”, na które zapraszane są zespoły z innych państw. Dotychczas spotkał się na scenie Auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza z Taipei Male Choir z Tajwanu, chórami akademickimi z Bostonu i Harvardu, oraz Zespołem Solistów Filharmonii w Sankt Petersbrugu.
Oprócz bardzo licznych przedsięwzięć w postaci projektów kulturalnych, chór ma w swym dorobku także wiele nagrań, wydanych na płytach CD. Najważniejsze z nich to „Tribute to USA”, nagrana na pierwszą rocznicę wydarzeń wrześniowych w Stanach Zjednoczonych w 2001 r., „If ye love me” – płyta z przebojami muzyki rozrywkowej w aranżacjach a cappella, oraz najnowsza produkcja „Missa 1956” nagrana wspólnie z Poznańskim Chórem Chłopięcym, Akademicką Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz solistami.
Ideą nadrzędną, artystycznym credo dyrygenta oraz wszystkich śpiewaków Chóru jest nieść radość poprzez śpiew. Dyrygent oraz Chór są przekonani, że muzyka, którą wykonują, to uniwersalny język, zrozumiały przez wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania czy wyznania. Muzyka z serca do serca!