ETR

Chór Chłopięcy Ąžuoliukas (Litwa)

Azuoliukas Boys' Choir

Azuoliukas Boys’ Choir został założony w 1959 r. przez prof. Hermanasa Perelsteinasa. Jego struktura jest oparta na tradycji europejskich chórów chłopięcych. Śpiewacy są przyjmowani do chóru w wieku 6-7 lat i uczęszczają do Wileńskiej Szkoły Mucznej Azuoliukas. Wszyscy dorośli chórzyści są członkami zespołu od dziecka.

Chłopcy zaczynają swą naukę śpiewając w chórach dziecięcych, a następnie w wieku 10-11 lat dołączają do głównego chóru chłopięco-męskiego.

Repertuar chóru zawiera przede wszystkim dzieła muzyki współczesnej oraz świeckiej i sakralnej klasyki. Znaczną część repertuaru stanowią dziela wokalno-instrumentalne. Zespół wykonywał m.in. takie dzieła jak Requiem Mozarta, Requiem i Missa „Cum Jubilo” Durufle, Requiem Cherubiniego, Requiem Wojenne Brittena, Dydona i Eneasz Purcella, Juda Machabeusz Händel?a, Gloria i Stabat Mater Poulenc?a. Pory roku Haydna, Aleksander Newski Prokofiewa, Wiosna Rachmaninova, Kantaty 21, 106, 140, 150, 196 oraz Magnificat Bacha, Symfonie 2, 3 i 8 Mahlera, Magnificat Ruttera, Stabat Mater Pergolesiego, Tosca Pucciniego i wiele innych.

Azuoliukas brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych. Męski chór Azuoliukas zdobył złoty i srebrny medal podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Warnie, trzecie miejsce w Gorycji, trzecie miejsce w Tolosa, pierwsze miejsce z wyróżnieniem za „Znakomity występ na międzynarodowym poziomie” podczas Konkursu Chórów Kameralnych w Marktoberdorfie. Chór Chłopięcy Azuoliukas zdobył Grand Prix podczas Międzynarodowego Konkursu Chórów Dziecięcych w Nantes. Zespół wygrał niemalże wszystkie konkursy narodowe, w których brał udział od 1960 roku.

Azuoliukas wystąpił podczas licznych tras koncertowych po Europie, Japonii, Kanadzie i USA. Zespół dał także wiele koncertów dla radia i telewizji, jak również nagrał blisko 50 płyt. Wielokrotnie wystąpił z Litewską Orkiestrą Kameralną, Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną, a także z wieloma orkiestrami z innych krajów jak Orkiestra Moskiewskiego Radia, Filharmonia Izraelska, Orkiestra Polskiego Radia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sanktpetersburskiej.