ETR

Bror Magnus TODENES

Bror Magnus TODENES

Nieco ponad dwudziestoletni norweski tenor Bror Magnus Todenes jest jednym z najbardziej utalentowanych śpiewaków jacy pojawili się w Skandynawii w ostatnich dekadach. Nagrał już swoją debiutancką płytę nominowaną do Spellmanpris (nagrody muzycznej przyznawanej w Norwegii od 1973) i pojawił się już na festiwalach w Salzburgu – Osterfestspiele i Salzburger Festspiele.

Bror Magnus Todenes zanim odkrył swój niezwykły głos rozpoczął naukę gry na fortepianie i gitarze elektrycznej. Studiował w Institute of Music na NTNU (Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Universitet) w Trondheim, a potem przeniósł się do Conservatorio di Musica Santa Cecilia w Rzymie, gdzie studiował u Elizabeth Norberg-Schulz.

Artysta poznał smak sukcesu wygrywając najważniejsze konkursy: otrzymał zarówno pierwszą nagrodę jak i nagrodę publiczności na Renata Tebaldi International Voice Competition w 2015 roku. W tym samym roku zaproszony został do prestiżowego programu dla młodych artystów przy Osterfestspiele w Salzburgu. Następnie powrócił do tej stolicy muzyki, aby zaśpiewać rolę Rodrigo w operze Otello Giuseppe Verdiego pod batutą Christiana Thielemanna. Tenor jest najmłodszym w historii beneficjentem grantu dla utalentowanych śpiewaków Norwegian National Opera’s Erling Kroghs.

W sezonie 2015/2016 artysta występował jako solista z takim orkiestrami jak Oslo Philharmonic, Trondheim Symphony Orchestra czy Stavanger Symphony Orchestra. Śpiewał podczas  Bergen International Festival,  a w 2016 roku – Copenhagen Opera Festival, gdzie jako gość specjalny brał udział w koncercie otwierającym festiwal oraz wystąpił w roli Sternika w operze Holender tułacz Richarda Wagnera. W latach 2016/2017 był stypendystą w Wiener Staatsoper.

W listopadzie 2014 roku, Bror Magnus Todenes  wydał debiutancką płytę Remembering Jussi, we współpracy z KORK (Orkiestrą Radia Norweskiego) i norweskim pianistą Havardem Gimse. Nagranie to zyskało uznanie na całym świecie i zostało nominowane do nagrody Spellmanpris.