ETR

Bartosz KOZIAK

Bartosz KOZIAK

Bartosz Koziak ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie, gdzie studiował u Kazimierza Michalika oraz Andrzeja Bauera. Kształcił się także w Conservatoire National Superieur de Musique w Paryżu, w klasie Philippe’a Mullera oraz uczestniczył w kursach mistrzowskich w Besançon, Barcelonie i Głuchołazach (u Romana Jabłońskiego) oraz w Żaganiu (u Kazimierza Michalika i Andrzeja Bauera).

Muzyk jest zwycięzcą 3. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, laureatem oraz zdobywcą nagrody specjalnej na konkursie Praskiej Wiosny i zwycięzcą 11. Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Otrzymał także nagrody specjalne na konkursach: Piotra Czajkowskiego w Moskwie oraz ARD w Monachium. W 1998 roku był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, w 2003 i 2004 stypendystą rządu francuskiego. W 2003 został uhonorowany nagrodą specjalną Fundacji Kultury Polskiej, przyznaną przez Ewę Podleś.

Bartosz Koziak koncertował m.in. w Konzerthaus w Berlinie, Rudolfinum w Pradze, Cité de la Musique w Paryżu, Teatro Politeama w Palermo, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Pomorskiej i Filharmonii Podlaskiej. Jako solista współpracował z takimi orkiestrami, jak Orkiestra Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orchestra Sinfonica Siciliana, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Münchener Kammerorchester, Praska Filharmonia, Orkiestra Radiowa w Budapeszcie. Grał pod dyrekcją m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Jana Krenza, Antoniego Wita, Gabriela Chmury, Jacka Kaspszyka, Tan Duna i Massimiliano Caldiego.

Brał udział w takich festiwalach, jak Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Chopin i jego Europa, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Young Euro Classic w Berlinie.

Jako kameralista występował m.in. z Elżbietą Stefańską, Agatą Szymczewską, Januszem Wawrowskim, Jakubem Jakowiczem, Rafałem Kwiatkowskim, Andrzejem Bauerem i Roberto Fabbricianim. Od 2007 gra w trio ze skrzypaczką Kają Danczowską i pianistką Justyną Danczowską.

Bartosz Koziak dokonał rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia. Od kilku lat jest regularnie zapraszany do udziału w projektach koncertowych Krzysztofa Pendereckiego – brał udział w pierwszym nagraniu płytowym Concerto grosso pod batutą kompozytora.

Od 2008 roku artysta jest asystentem w klasie wiolonczeli Andrzeja Bauera w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.