ETR

Artur Ruciński

Artur Ruciński

Plany artysty na przyszły sezon 2011/12 obejmują debiuty na wielu operowych scenach Europy i USA. Artur Ruciński wystąpi m.in. w Staatsoper we Frankfurcie (G.Germont w Traviacie), w Staatsoper w Berlinie (Hrabia Almaviva w Weselu Figara, pod batutą maestro D.Barenboim’a), w Los Angeles Opera w USA (Marcello w Cyganerii). Artysta pojawi się również w Hamburgu (Lord Ashton w Łucji z Lammermoor – otwarcie sezonu) oraz w Musikverein w Wiedniu (Stabat Mater K.Szymanowskiego). W Staatsoper w Hamburgu wykona również partie Forda w Falstaffie Verdi’ego.

Na otwarcie sezonu 2010/2011 artysta zadebiutował na scenie Staatsoper w Hamburgu w Łucji z Lammermoor gdzie wystapił obok m.in. Piotra Beczały. Na deski tej opery powrócił następnie w roli G.Germont’a w Traviacie G.Verdiego. Przełom roku 2010/11 artysta spędził w Walencji gdzie na zaproszenie maestro Lorina Maazel’a zadebiutował rolą Lescaut w Manon G.Massenet’a. Następnie na deskach tejże opery pojawił się również jako Oniegin w operze P.Czajkowskiego. Spektakl ten został zarejestrowany i zostanie wydany w formie DVD przez wydawnictwo UNITEL CLASSICA. W lutym w Operze w Dusseldorfie na zaproszenie Deutsche AIDS-Stiftung artysta wziął udział w koncercie charytatywnym mającym na celu zebranie funduszy na walkę z AIDS. W marcu 2011 w Filharmonii w Dreźnie zaśpiewał Pasję wg Św. Łukasza K. Pendereckiego pod batutą kompozytora. Do końca tego sezonu artysta pojawi sie jeszcze m.in. w Operze Narodowej w Warszawie w roli Oniegina, w Krakowie podczas Galowego Koncertu na Wawelu a także w Staatsoper w Hamburgu, w tytułowej roli Figara w Cyruliku Sewilskim G.Rossiniego.

W sezonie 2009/2010 na zaproszenie maestro Daniela Barenboim’a, zadebiutował na scenie berlińskiej Staatsoper tytułową rolą Oniegina w operze Piotra Czajkowskiego. Obok niego wystąpił Rolando Villazon oraz Rene Pape. Tę samą rolę zaśpiewał w Operze Narodowej w Warszawie pod kierownictwem muzycznym Valerego Giergieva. Artysta wystąpił w Filharmonii w Oslo w Carmina Burana C. Orffa. Utwór ten wykonał także w Musikvereins Goldener Saal w Wiedniu pod batutą Erwina Ortnera (koncert ten został wydany na CD). W lipcu gościł na Festiwalu w Bregenz w Austrii, gdzie wykonał rolę Tadeusza w premierze scenicznej opery Pasażerka M. Weinberga, w reżyserii Davida Poutney’a.

W listopadzie 2009 zadebiutował w tytułowej roli w Królu Rogerze K. Szymanowskiego w Teatro Liceu w Barcelonie. Ponadto śpiewał Marcella w Cyganerii w Operze Warneńskiej w Bułgarii, Silvia w Pajacach R. Leoncavallo w Operze Lwowskiej, w Sofii nagrał sceniczną wersję Carmina Burana C.Orffa dla Telewizji Bułgarskiej. Dzieło to wykonywał także podczas Varna Summer Festival w Bułgarii.

W 2002 roku zadebiutował na deskach Opery Narodowej w Warszawie tytułową rolą w operze Eugeniusz Oniegin w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Występ ten zaowocował kolejnymi propozycjami: Janusza w Halce, Papagena w Czarodziejskim flecie w reż. Achima Freyera – rola okrzyknięta przez krytykę najlepszą męską rolą sezonu 2005/2006, Sharplessa w Madame Butterfly, Figara w Cyruliku sewilskim, Szambelana w operze Iwona Księżniczka Burgunda Z. Krauzego, podwójną rolą Niklaus/Musa w Opowieściach Hoffmana w reż. Harryego Kupfera, księcia Jeleckiego w Damie pikowej (pod batutą Valerego Gergieva), a w 2009 roku artysta odniósł wielki sukces jako Walenty w Fauście w reż . R. Wilsona.
Od roku 2005 współpracuje z Operą Krakowską, gdzie śpiewał Marcella w Cyganerii, Guglielma w Cosi fan tutte, księcia Jeleckiego w Damie pikowej, Lorda Ashtona w Łucji z Lammermoor, Figara w Cyruliku sewilskim. Podczas wieczoru inaugurującego otwarcie nowej siedziby Opery Krakowskiej wykonał partię Ojca Grandier w Diabłach z Loudun K. Pendereckiego. Występował także na deskach opery w Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Bydgoszczy i Gdańsku.
Wśród nagrań artysty znajdują się m.in. Pieśni i Arie – album solowy (Polskie Radio), Falstaff G. Verdiego – rola Forda (Polskie Radio), Pieśni Chopina (Bearton), Maria M. Statkowskiego – rola Miecznika (Polskie Radio), Flis S. Moniuszki (Polskie Radio), Ziemia Urlo V. Balakauskasa-rola Świadka (światowe prawykonanie, spektakl nagrany przez TVP2), album Małgorzata Walewska i Przyjaciele – The Best Polish Singers (DUX).

Artur Ruciński jest laureatem Paszportów Polityki w kategorii Muzyka Poważna za „zapadające w pamięć kreacje sceniczne, konsekwentne budowanie kariery w Polsce i podnoszenie tym samym poziomu spektakli na naszych scenach operowych”. Austriacki magazyn Festspiele umieścił artystę w rankingu 20 najlepszych męskich głosów operowych na świecie w sezonie 2009/2010.

Artur Ruciński jest absolwentem Warszawskiej Akademii Muzycznej im Fr.Chopina.