Andrzej BOREYKO
Andrzej BOREYKO
Odkrywcze – to wcale nie zbyt mocne określenie jego dyrygowania. On dokładnie wie, czego chce i jak to uzyskać, a muzycy zdają się poddawać mu z radością. (St. Louis Post-Dispatch, 2012)
Andrzej Boreyko jest dziś uznawany na świecie za jednego z najbardziej fascynujących dyrygentów wywodzących się z Europy Wschodniej.
Artysta urodził się i zdobywał pierwsze umiejętności muzyczne w Sankt Petersburgu. Tam też studiował dyrygenturę i kompozycję u Jelizawiety Kudriawcewej i Aleksandra Dmitriewa. Studia te ukończył z wyróżnieniem. Jest laureatem konkursów dyrygenckich w Katowicach i Amsterdamie. W 1991 roku wyjechał do Polski, rozpoczynając swoją międzynarodową karierę od objęcia stanowiska dyrektora artystycznego i I dyrygenta Poznańskich Filharmoników. Następnie, jako dyrektor artystyczny, był związany m.in. z Düsseldorfer Symphoniker, Jenaer Philharmonie, Berner Symphonieorchester, Hamburger Symphoniker, Winnipeg Symphony Orchestra, a jako główny dyrygent gościnny – z Vancouver Symphony Orchestra i Radio-Sinfonieorchester Stuttgart.
Obecnie jest dyrektorem artystycznym Orchestre National de Belgique i Naples Philharmonic na Florydzie oraz głównym gościnnym dyrygentem Orquesta Sinfónica de Euskadi w San Sebastian, w Hiszpanii.
Poza stałymi kontraktami, wielokrotnie współpracował z tak znakomitymi europejskimi zespołami, jak Filharmonicy Berlińscy i Monachijscy, Staatskapelle Dresden, Gewandhausorchester Leipzig, Wiener Symphoniker, Filharmonica della Scala, Royal Concertgebouw Amsterdam, Orchestre de Paris, Tonhalle-Orchester Zürich, London Symphony, czy Rotterdam Philharmonic Orchestra. Poza Europą dyrygował New York Philharmonic Orchestra, Los Angeles Philharmonic, orkiestrami z Cleveland, Filadelfii, a także z Toronto, Chicago, Bostonu, Pittsburgha i Montrealu.
Andrzej Boreyko pasjonuje się popularyzowaniem mniej znanych dzieł wybitnych współczesnych twórców. Poprowadził światowe prawykonanie IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego dyrygując London Philharmonic Orchestra oraz jej premierowe wykonanie w Stanach Zjednoczonych z Los Angeles Philharmonic Orchestra.
Liczba płyt i nagrań radiowych oraz telewizyjnych Andrzeja Boreyki pozwala docenić jego niezwykłą wszechstronność. Poszukując dzieł wielkich, ale mniej znanych zarejestrował m.in. Lamentacje Arvo Pärta, VI Symfonię Valentina Silvestrova, IV Symfonię Dymitra Szostakowicza i światowe prawykonanie oryginalnej wersji Suity z opery Lady Makbet mceńskiego powiatu tegoż kompozytora, a także Symfonię Manfred Piotra Czajkowskiego.