ETR

Ambrogio Maestri

Ambrogio Maestri

Ambrogio Maestri urodził się we włoskiej Pavii. W rodzinnym mieście uczył się śpiewu i gry na fortepianie. Już jako bardzo młody adept sztuki był nagradzany w wielu konkursach muzycznych.

Dziś Ambrogio Maestri jest uznawany za jedego z najlepszych barytonów swego pokolenia. Wspaniały głos i niezwykła zdolność nawiązywania kontaktu z publicznością, uczyniły go gwiazdą wielu słynnych scen operowych.

Od czasu debiutu w Washington Opera w 1999 roku, występuje regularnie m.in. w La Scali w Mediolanie, Teatro La Fenice w Wenecji, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Arena di Verona, Teatro Verdi w Busseto, Deutsche Oper w Berlinie, Hamburgische i Bayerische Staatsoper, Wiener Staatsoper, Teatro Real w Madrycie, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, podczas Festiwalu Verdiego w Parmie oraz w Neapolu, Paryżu, Katanii, San Francisco.

W stale powiększającym się repertuarze artysty są dziś między innymi następujące role: Amonasro (Aida), Luna (Trubadur), René Ankarström (Bal Maskowy), role tytułowe w operach Falstaff, Nabucco, Simon Boccanegra i Rigoletto, Don Carlos (Moc przeznaczenia), Jago (Otello), Alfio (Cavalleria rusticana), Dulcamara (Napój miłosny), Tonio (Pajace) i Sharpless (Madama Butterfly).

Interpretacje Maestriego zyskują niezmiennie wielkie uznanie wśród krytyków muzycznych na całym świecie. Okrzyknięto go już najważniejszym odkryciem po Pavarottim, a także – podkreślając jego wybitną muzykalność, niesamowite możliwości wokalne i talent interpretacyjny – człowiekiem, który może wszystko.