ETR

Alun Francis

Alun Francis

Walijski artysta, urodzony w 1943 roku, jest dziś jednym z najbardziej cenionych dyrygentów na świecie. W minionych 40 latach dyrygował ponad 200 orkiestrami w ponad 30 krajach świata. Regularnie pojawia się w muzycznych stolicach Europy – Amsterdamie, Berlinie, Londynie i Mediolanie. Był głównym dyrygentem m.in takich orkiestr jak: Berliner Symphoniker, Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi, Northwest Chamber Orchestra w Seattle, Nordwestdeutsche Philharmonie, l’Orchestra Haydn w Bolzano czy Orquesta Filarmónica de la UNAM w Mexico City.

Dyrygenturą zajął się w połowie lat 60. Muzyczną karierę zaczynał jednak od gry na waltorni. Grę na tym właśnie instrumencie studiował w Royal Manchester College of Music, gdzie w czasie studiów, na początku lat 60., zajął się też dyrygenturą. Pracę zaczynał jako waltornista w Hallé Orchestra w Manchesterze, grającą pod dyrekcją Johna Barbirolliego oraz w Bournemouth Symphony Orchestra kierowaną przez Constantina Silvestriego. Pierwsze kroki jako asystent dyrygenta zaczął stawiać w 1966 roku w Ulster Orchestra w Belfaście. Od tamtego czasu całkowicie poświęcił się dyrygenturze.

Nagrał ponad 80 płyt, m.in. z takimi orkiestrami jak: Orchestra Sinfonica della RAI di Torino, Kölner Rundfunk-Sinfonie Orchester, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Rundfunk Sinfonie Orchester Berlin, Frankfurter-Radio-Sinfonie Orchester, Norddeutscher Rundfunk (NDR) w Hanowerze, Rundfunk-Sinfonieorchester Saarbrücken, Radio Sinfonie Orchester Basel, Orkiestrą Filharmonii Królewskiej w Sztokholmie, Szwedzką Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii w Rotterdamie, Florida Philharmonic Orchestra, Hallé Orchestra i BBC Symphony Orchestra.

Wśród tych nagrań są m.in. dzieła Francisa Poulenca, symfonie Otto Klemperera i Allana Petterssona, koncerty fortepianowe Carla Reinecke’a (z pianistą Klausem Hellwigem), a także wszystkie symfonie Dariusa Milhauda wykonane z Sinfonieorchester Basel, za nagranie których otrzymał podczas MIDEM 2000, pierwszą nagrodę Cannes Classical Award (w kategorii najlepszych premier CD).

Alun Francis dyryguje także w teatrach operowych – w repertuarze ma ponad 70 oper. W 1978 roku dyrygował w Londynie światową premierą Gabrielli di Vergy Gaetano Donizettiego. Na koncie ma także współpracę z Romanem Polańskim – poprowadził orkiestrę Opery w Monachium podczas wystawiania Rigoletto Giuseppe Verdiego, w reżyserii Romana Polańskiego.

Walijski dyrygent jest także kompozytorem, którego utwory wykonywane są zarówno w salach koncertowych, jak i teatrach oraz w filmach.