ETR
14 June 2021 JUBILEUSZ MARKA PIJAROWSKIEGO – DYRYGENTA-SZEFA OFP

Koncert zamykający sezon artystyczny 2020/2021 w Filharmonii Poznańskiej (piątek, 18 czerwca godz. 19, Aula UAM) wypełni muzyka doby romantyzmu. Bohaterem wieczoru będzie Marek Pijarowski, dyrygent-szef Poznańskich Filharmoników obchodzący w tym roku 50-lecie pracy artystycznej oraz 70. urodziny.  

Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 Camille’a Saint-Saënsa należy do najwybitniejszych dzieł tego gatunku, choć nie jest grywany tak często w filharmoniach, jak koncerty wiolonczelowe Antonína Dvořáka, Roberta Schumanna czy  Josepha Haydna. Saint-Saëns napisał go w 1872 roku dla wybitnego belgijskiego wiolonczelisty Auguste’a Tolbecque’a, który w styczniu 1873 roku prawykonał  utwór w Konserwatorium Paryskim. Na kolejny koncert wiolonczelowy tego kompozytora trzeba było poczekać 30 lat – powstał w 1902 roku. Ale choć to typowo wirtuozowski koncert nigdy nie cieszył się aż tak dużym powodzeniem jak pierwszy, co przypisuje się właśnie wysokiemu poziomu trudności wykonawczych.  

Najpopularniejszym dziełem symfonicznym Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego jest jego IV Symfonia A-dur op. 90, zwana Włoską. Gdy ją napisał miał 24 lata, a w tej muzyce wyraźnie słychać echa jego podróży po Włoszech. Jak w lustrze odbijają się w niej włoskie krajobrazy, kultura i dziedzictwo tego kraju, jego mieszkańcy. W liście do rodziców młody kompozytor pisał o radości, jaka go wtedy przepełniała, a w liście do siostry zwierzał się, iż symfonia włoska  będzie to najweselszy utwór, jaki kiedykolwiek napisałem. Tak powstała niezwykle żywiołowa, tryskająca energią kompozycja.

 

WYKONAWCY:

Tomasz DAROCH – wiolonczela
Marek PIJAROWSKI – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Jakub Kasperski – wprowadzenie słowne do koncertu

PROGRAM:

  • Camille Saint-Saëns, I Koncert wiolonczelowy a-moll op.33 
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy, IV Symfonia op. 90 Włoska