ETR

Zuzanna SZAMBELAN

Zuzanna SZAMBELAN

cello

Zuzanna Szambelan muzyczną edukację rozpoczęła w wieku 5 lat od gry na fortepianie.   Rok później rozpoczęła równolegle naukę gry na wiolonczeli i szybko okazało się, że to właśnie ten instrument stał się jej wyjątkowo bliski. 

Wiolonczelistka kształciła się pod kierunkiem znakomitych polskich pedagogów, w tym Stanisława Firleja oraz Dominika Połońskiego. W 2014 roku rozpoczęła studia w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie, pod kierunkiem Stephana Forcka. Obecnie kontynuuje studia magisterskie w klasie Claudio Bohórqueza.

Artystka jest laureatką muzycznych konkursów, w tym m.in.  Konkursu  im. Domenico Gabriellego w Berlinie (II nagroda, 2015), XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (nagroda specjalna,  2011), VIII Międzynarodowego Konkursu im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu (I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie arii patrona konkursu, 2006).

Jako solistka występowała z takimi orkiestrami jak Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Kaliningradzie, Berliner Brandenburger Orchester  oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Kownie.  Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach w Berlinie: Midsummer  Festival,  Musethica International Festival oraz w ramach cyklu Exzellenz-Konzerte pod patronatem Daniela Barenboima. W 2016 roku brała udział w Kronberg Academy,  w klasie Gary’ego Hoffmana. 

Zajmuje się także muzyką kameralną  – występowała m.in. ze znanym niemieckim zespołem  Vogler Quartett .  Współpracuje też z Musethicą, dzięki czemu koncertowała w Polsce, Hiszpanii, Izraelu oraz Niemczech.  

W 2013 roku, z Sinfoniettą Cracovią pod batutą Roberta Kabary,  nagrała solową płytę, która ukazała się nakładem wytwórni  DUX.