ETR

Yuri GORODETSKI

Yuri GORODETSKI

tenor

Yuri Gorodetski urodził się w 1983 roku w Mohylewie na Białorusi. W 2007 roku ukończył studia wokalne w klasie Victora Skorobogatova, w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej. Następnie studiował we włoskiej Modenie, w Istituto Superiore di Studi Musicali Vecchi Tonelli w klasie Rainy Kabaivanskiej (2008-2009), brał udział w kursach mistrzowskich u Daltona Baldwina w Nicei (Francja) oraz u Petera Schreiera w Schwarzenbergu (Austria). Studiował także w Chapelle Musicale Reine Elisabeth (Belgia) pod kierunkiem José van Dama. Obecnie śpiewak uczestniczy w programie dla młodych artystów – Domingo-Cafritz Young Artist Program w Waszyngtonie.

Białoruski śpiewak ma już na koncie sporo nagród – w 2007 roku uhonorowany został dyplomem na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym Francisco Viñasa (Barcelona), w 2008 roku zdobył piątą nagrodę podczas Queen Elisabeth International Vocal Competition (Bruksela), a w 2010 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. W 2010 roku otrzymał specjalną nagrodę ATMA Classique podczas International Music Competition w Montrealu (Kanada).

Artysta ma w swoim repertuarze arie z Eugeniusza OnieginaPiotra Czajkowskiego, Don Giovanniego,Czarodziejskiego fletuoraz Cosi fan tutteWolfganga Amadeusa Mozarta, Cyrulika sewilskiegoGioachino Rossiniego, TraviatyGiuseppe Verdiego, Kniazia IgoraAleksandra Borodina, Latającego HolendraRicharda Wagnera, Manon LescautGiacomo Pucciniego.

W 2012 roku Yuri Gorodetski zadebiutował na scenie Teatru Bolszoj w Moskwie w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta (Tamino) oraz na scenie Opery Narodowej w Waszyngtonie w mozartowskim Don Giovannim(Don Ottavio).