ETR

Yoav TALMI

Yoav TALMI

conductor
Mówią o nim, że swoją dyrygencką działalnością łączy kontynenty. Yoav Talmi był m.in. dyrygentem-szefem Orchestre Symphonique de Québec w Kanadzie, dyrektorem muzycznym San Diego Symphony Orchestra, przez wiele był szefem Hamburger Symphoniker,  pierwszym gościnnym dyrygentem Münchner Philharmoniker, dyrektorem muzycznym orkiestry filharmonicznej w Arnhem w Holandii oraz Izraelskiej Orkiestry Kameralnej i Nowej Opery Izraela w Tel Awiwie.
 
Lista orkiestr, którymi dyrygował w różnych częściach świata jest imponująca. W Stanach Zjednoczonych pod jego batutą grały między innymi orkiestry Buffalo, Dallas, Detroit, Houston, Indianapolis, Louisville, Pittsburgha, Rochester, St.Louis, Seattle, Los Angeles, Nowego Jorku (w tym Orchestra of St. Luke`s, z którą występował w Carnegie Hall), a w Kanadzie – Ottawy, Montrealu, Vancouver i Québecu.
 
W Europie poprowadził czołowe orkiestry londyńskie, Berliner Philharmoniker, amsterdamską Concertgebouw, orkiestry symfoniczne w Wiedniu, Pradze, Oslo, Sztokholmie, Warszawie, Sankt Petersburgu. Koncertował też z Orchestre National de France, Tonhalle w Zurychu, Santa Cecilia w Rzymie, z wieloma orkiestrami radiowymi we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Holandii, Belgii, Finlandii, Szwecji. Wystąpił również z najlepszymi orkiestrami japońskimi: NHK Symphony Orchestra i New Japan Philharmonic Orchestra.
 
Dyrygent często pojawia się na słynnych festiwalach muzycznych, w tym w Aspen (USA), Helsinkach (Finlandia), Jerozolimie (Izrael), Casals Festival (Puerto Rico), Bergen (Norwegia), Chautauqua Festival i Mostly Mozart Festival w Nowym Jorku, Lanaudiere Festival (Kanada) i Waterloo Festival w New Jersey (USA).
 
Na koncie ma także tak spektakularne wydarzenia, jak dyrygowanie VIII Symfonią (Tysiąca) Gustava Mahlera podczas obchodów 400-lecia Québecu, w marcu 2008 roku. Pod jego batutą wystąpiły wtedy 4 orkiestry, 15 chórów i 8 solistów. Ten niezwykły koncert podziwiało ponad 12 tysięcy słuchaczy.
 
Yoav Talmi urodził się w 1943 roku w Izraelu. Ukończył Akademię Muzyczną Samuela Rubina w Tel Awiwie oraz wydział kompozycji i dyrygentury w The Juilliard School w Nowym Jorku. W 1969 roku zdobył Nagrodę Dyrygencką im. Siergieja Kusewickiego na Festiwalu Muzycznym w Tanglewood (USA), a w 1973 roku wygrał Rupert Conductor`s Competition w Londynie. W 2008 roku otrzymał nagrodę imienia Franka Pellega, przyznawaną przez Ministerstwo Kultury Izraela za wybitne osiągnięcia artystyczne, a w 2009 roku – tytuł Officier de l`Order National du Québec, będący najbardziej prestiżowym wyróżnieniem francuskojęzycznej części Kanady. W 2013 roku Yoav Talmi uhonorowany został kompozytorską nagrodą premiera Izraela, bowiem ten wybitny dyrygent jest także cenionym kompozytorem. W 2018 roku jego Clarinet Quintet otrzymał nagrodę im. Menachema Avidoma przyznawaną przez ACUM (Związek Autorów, Kompozytorów i Wydawców Muzycznych w Izraelu).