ETR

Yoav LEVANON

Yoav LEVANON

piano

Yoav Levanon miał zaledwie 4 lata, gdy po raz pierwszy pojawił się na estradzie. Wkrótce wygrał swój pierwszy konkurs pianistyczny w Izraelu, a wieku lat 7 zadebiutował z Israel Chamber Orchestra.

Artysta jest pod opieką najwybitniejszych nauczycieli i pianistów w Izraelu i poza jego granicami. Uczestniczy w programie pianistycznym dla wybitnych młodych pianistów w Jerusalem Music Center, gdzie jego nauczycielem jest Murray Perahia. Swoje umiejętności doskonali także pod kierunkiem Sir Andrasa Schiffa w Barenboim-Said Academy w Berlinie.

Mając 19 lat, podczas Europa Open Air 2022 we Frankfurcie nad Menem, zagrał koncert plenerowy dla 25-tysięcznej publiczności. W jego wykonaniu oraz hr-Sinfonieorchester Frankfurt pod batutą Alaina Altinoglu, zabrzmiał Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina, który dzięki transmisji telewizyjnej obejrzało niemal pół miliona widzów.

W 2021 roku wziął udział w filmowym projekcie z Danielem Barenboinem, a wkrótce potem podpisał ekskluzywny kontrakt z wytwórnią Warner Classics. Rok później ukazał się jego debiutancki album A Monument for Beethoven, który otrzymał doskonałe recenzje.

Yoav Levanon grał m.in. w kościele St. Martin-in-the-Fields w Londynie, Boulez Saal w Berlinie, Grand Auditorium de Radio France w Paryżu, Prinzregententheater w Monachium, Auditorium Madrid  oraz na szwajcarskich festiwalach muzycznych w Verbier, Gstaad i Asconie. Odbył tournée z Israel Philharmonic Orchestra po Stanach Zjednoczonych, występował także m.in. z Luzerner Sinfonieorchester, Israel Chamber Orchestra, North Netherlands Orchestra (m.in. w Concertgebouw w Amsterdamie).