ETR

Xiaoming WANG

Xiaoming WANG

Już we wczesnym dzieciństwie kochałem grać muzykę! Używając chińskich pałeczek potrafiłem naśladować mojego ojca, grającego na skrzypcach. Od zawsze muzyka jest moją nieodłączną towarzyszką, jest dla mnie jak codzienny chleb, tylko… nie tak nudna! Skoro jest ona częścią mojego ciała i mojej duszy, staram się malować z jej pomocą, stwarzając kolejne warstwy dźwiękowe niczym malarz, komponujący obraz z kolorów o różnych odcieniach. Dla mnie Mozart na przykład, uosabia najwyższą witalność i doskonałość muzyczną.

Tak o swoim pojmowaniu muzyki i gry na skrzypcach mówi Xiaoming Wang. Urodził się w 1982 roku w Chinach. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku czterech lat. Ucząc się jeszcze w szkole, zaczął rozwijać swój talent muzyczny pod kierunkiem prof. Xu Lu w Centralnym Konserwatorium w Pekinie. Dzięki wsparciu Centrum Herberta von Karajana i opiece Gerharda Schulza, u którego studiował w Wiedniu, w niedługim czasie został laureatem kilku konkursów skrzypcowych, w tym m.in. Leopold Mozart Competition.

Xiaoming Wang był koncertmistrzem UBS Verbier Orchestra oraz UBS Chamber Orchestra, a w 2008 roku został koncertmistrzem orkiestry Opery w Zurychu. W 2009 roku, wraz z Bartłomiejem Niziołem, Davidem Greenleesem i Alexandrem Neustroevem stworzył Berlinsky Quartet, a w 2010 przejął od Bartłomieja Nizioła pozycję pierwszego skrzypka w kwartecie Stradivari.

W wolnych chwilach, których ma oczywiście coraz mniej, gra w ping-ponga, przyrządza finezyjne, azjatyckie potrawy i… odkrywa Amerykę Południową.