ETR

Xavier de Maistre

Xavier de Maistre

O francuskim harfiście mówi się, wprowadził harfę do współczesnych programów koncertowych jako instrument solowy. Ale też, że jego szczególną pasją jest poszerzanie repertuaru harfowego. Poprzez nagrywanie utworów zapomnianych kompozytorów próbuje pokazać piękno i niezwykłość tego instrumentu. Na swym koncie ma już kilka światowych premier dzieł takich twórców jak Edison Denisov, Hans Huysse czy Marcel Wengler.

A oprócz muzyki ma jeszcze inne naukowe zainteresowania. Gdy po ukończeniu konserwatorium w rodzinnym Toulonie, wyjechał do Paryża, by doskonalić swą grę pod kierunkiem Jacqueline Borot i Catherine Michel, jednocześnie studiował tam politologię i ekonomię w Instytucie Nauk Politycznych (Sciences-Po). Kształcił się także w London School of Economics.

Swoją przygodę z harfą zaczął w wieku 9 lat, by siedem lat później wygrać konkurs harfowy w Paryżu. Potem laury przywoził z najważniejszych międzynarodowych konkursów harfowych na świecie (m.in. w Cardiff, Monachium, Wiedniu i Jerozolimie). W 1998 roku zdobył I nagrodę i dwie nagrody za interpretację na International Harp Competition w Bloomington (USA).

W wieku 22 lat Xavier de Maistre został pierwszym harfistą Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks w Monachium, grającej pod dyrekcją Lorina Maazela, zaś trzy lata później – harfistą-solistą Filharmoników Wiedeńskich.

Jako solista występował z wieloma znanymi orkiestrami, takimi jak: Orchestre National des France, Filharmonicy Wiedeńscy, Salzburg Mozarteum Orchestra, Israel Philharmonic, Luxemburg Philharmonic, Sinfonia Varsovia, Monte-Carlo Philharmonic Orchestra, Czech Radio Symphony Orchestra, Bayerischen Rundfunk Sinfonieorchester, Orquesta Nacional de España, NHK Symphony Orchestra (Tokio) pod batutą takich dyrygentów jak: Sir Simon Rattle, Riccardo Muti, Daniele Gatti, Sir Andre Previn, Heinrich Schiff, Walter Weller, Theodor Guschlbauer, Christophe Poppen, czy Armin Jordan.

W 2009 roku harfista otrzymał prestiżową nagrodę Echo Klassik Preis za płytę Nuit d’Etoiles z muzyką Claude’a Debussy’ego, wydaną przez Sony Music. Jego najnowsza płyta to Aranjuez: Concertos and Dances for Harp nagrana z Radio-Symphonieorchester Wien także dla Sony Music.

Xavier de Maistre jest obecnie profesorem w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Wykłada także w Julliard School w Nowym Jorku oraz w Trinity College w Londynie.