ETR

Wojciech PSZONIAK

Wojciech PSZONIAK

Urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie. Do Gliwic przeprowadził się wraz z rodziną w wieku 4 lat, w ramach repatriacji. W wywiadach aktor podkreśla, że Gliwice to jedno z najważniejszych miejsc w jego życiu – „rodzina zastępcza” po utraconym Lwowie. Właśnie tu rodziły się jego teatralne fascynacje, tu uczył się muzyki, a na scenie ówczesnej Operetki Śląskiej oglądał przedstawienia muzyczne i dramatyczne.

Gdy był nastolatkiem, chciał zostać muzykiem. Grał w orkiestrze wojskowej w Gliwicach, uczył się w klasie oboju szkoły muzycznej w Bytomiu. Ostatecznie, w 1968 roku ukończył PWST w Krakowie, a w trakcie studiów występował w tamtejszym Teatrze Stu. Był aktorem teatrów: Starego w Krakowie (1968-1972), Narodowego (1972-1974) i Powszechnego w Warszawie (1974-1980). Wystąpił w m.in. takich filmach jak “Wesele”, “Ziemia obiecana”, “Danton” i “Korczak” Andrzeja Wajdy, “Austeria” Jerzego Kawalerowicza. Od 1978 grał w teatrach francuskich m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot, a także na scenach londyńskich.

W latach 80. wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu. W 2008 roku otrzymał francuski Order Zasługi za „wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury”. Wystąpił w około 100 filmach, w ostatnich latach gra sporo także w Polsce. Zagrał m.in. Władysław Gomułkę w filmie „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, opowiadającym o masakrze robotników w Gdyni w 1970 roku. Wystąpił również w „Bitwie Warszawskiej 1920” Jerzego Hoffmana oraz filmach „Mniejsze zło” Janusza Morgensterna i „Mała Matura 1947” Janusza Majewskiego.