ETR

Wenzel FUCHS

Wenzel FUCHS 

clarinet

Wenzel Fuchs urodził się w Innsbrucku i tam zaczynał naukę gry na klarnecie u prof. Waltera Kefera. Kontynuował ją w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, u prof. Petera Schmidla. 

Podczas studiów regularnie współpracował z wiedeńskimi orkiestrami, w tym z orkiestrą Opery Wiedeńskiej i Wiedeńskimi Filharmonikami. Mając 19 lat został solistą w orkiestrze wiedeńskiej Volksoper, a pięć lat później – w wiedeńskiej ORF Radio-​Symphonieorchester.

Od 1993 roku jest solistą – klarnecistą Berlińskich Filharmoników, a także wykładowcą działającej przy tej orkiestrze Akademii Karajana. W latach 2008-2013 był profesorem w  Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie, a także gościnnym profesorem  w Geidai University w Tokio. Od roku 2015 jest profesorem w Mozarteum w Salzburgu. Ponadto prowadzi kursy mistrzowskie w Europie, Japonii i USA.

Poza pracą w orkiestrze i pracą dydaktyczną artysta koncertuje jako solista występując m.in. z Tokyo Philharmonic, China National Symphony Orchestra,  Berliner Symphoniker i oczywiście z Berlińskimi Filharmonikami. 

Gra także muzykę kameralną, współpracując m.in. z takimi artystami jak Yefim Bronfman, Emmanuel Pahud, Andras Schiff, Albrecht Mayer, Mitsuko Utchida i David Geringas, Jest także członkiem takich zespołów jak  Berliner Philharmonische Bläsersolisten, Philharmonisches Oktett oraz  Kammerorchester Wien Berlin.