ETR

Veriko Tchumburidze

Veriko Tchumburidze

Zdobywczyni I nagrody na 15. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (w październiku 2016 roku) grę na skrzypcach rozpoczynała w wielu 4 lat, pod kierunkiem Selahattin Yunkuş w Państwowym Konserwatorium w Mersin (Turcja), a następnie kształciła się tam w klasie prof. Lili Tchumburidze oraz pod kierunkiem Dory Schwarzberg w wiedeńskiej Hochschule für Musik jako stypendystka „Young Musicians on World Stages”.

Artystka jest laureatką pierwszych nagród m.in. w Konkursie Skrzypcowym „Gülden Turali” (2004), Państwowym Konkursie w Gruzji (2006) oraz VII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków im. Piotra Czajkowskiego (2012). W 2013 roku otrzymała zaproszenie do udziału w kursie mistrzowskim organizowanym przez Akademię Seiji Ozawy oraz w Festiwalu Verbier w Szwajcarii, gdzie doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Any Chumachenco.

Występowała jako solistka z orkiestrami symfonicznymi w Eskişehirze, Istambule, Izmirze i Bursie oraz z Brandenburską Orkiestrą Kameralną. Obecnie kontynuuje naukę w klasie A. Chumachenco w Musik Hochschule w Monachium.

Veriko Tchumburidze gra na instrumencie Giambattisty Guadaniniego z 1756 roku.