ETR

Vadim GLUZMAN

Vadim GLUZMAN

Vadim Gluzman urodził się w Związku Radzieckim w 1973 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat. W 1990 roku wyjechał do Izraela, gdzie uczył się pod kierunkiem Yaira Klessa. Studia kontynuował w USA – u Arkadego Fomina w Dallas oraz w Juilliard School u Dorothy DeLay i Masao Kawasaki. Jego mentorem był także legendarny wirtuoz Isaac Stern. W 1994 roku Vadim Gluzman otrzymał prestiżową nagrodę – Henryk Szeryng Foundation Career Award.

Artysta regularnie pojawia się z takimi orkiestrami jak Filharmonicy Berlińscy, Boston Symphony, Cleveland Orchestra, Chicago Symphony, Philadelphia Orchestra, San Francisco Symphony, Israel Philharmonic, London Philharmonic, London Symphony, Orchestre de Paris,  Orchestre Philharmonique de Radio France czy Gewandhausorchester Leipzig. Grał pod batutą takich dyrygentów jak Christoph von Dohnányi, Tugan Sokhiev, Sir Andrew Davis, Neeme Järvi, Michael Tilson Thomas, Semyon Bychkov, Jukka-Pekka Saraste, Paavo Järvi, Hannu Lintu, Peter Oundjian. Chętnie uczestniczy w festiwalach –  m.in. w Verbier Festival, Tanglewood Music Festival, Ravinia Festival, Kammermusikfest Lockenhaus, BBC Proms, jak również North Shore Chamber Music Festival w Chicago, który został założony przez Vadima Gluzmana i pianistke Angelę Yoffe,  żonę  skrzypka, będącą także jego muzyczną partnerką.

Artysta ma bogaty repertuar, w którym są także światowe premiery (m.in. dzieł Gii Kanczelego, Peterisa Vasksa, Michaela Daugherty’ego, Lery Auerbach), w tym koncerty napisane specjalnie dla niego przez współczesnych kompozytorów:  Sofii Gubaiduliny – Koncert potrójny na skrzypce, wiolonczelę i bajan (wykonany z Elsbeth Moser, Nicolasem Altstaedtem i NDR Radiophilharmonie w Hanowerze pod dyrekcja Andrew Manze) oraz Eleny Firsovej – Koncert na skrzypce i wiolonczelę (wykonany z Johannesem Moserem i Deutsche Symphonie-Orchester Berlin pod batutą Tugana Sokhieva).

Vadim Gluzman nagrywa głównie dla wytwórni BIS, a jego płyty uhonorowane zostały m.in. nagrodami: Diapason d’Or, Gramophone’s Editor’s Choice, BBC Music Magazine, ClassicFM.