ETR

Tomasz MAZUR

Tomasz MAZUR

bass

Tomasz Mazur edukację muzyczną rozpoczął w Lublinie w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego, w klasie śpiewu solowego Heleny Szaciłowskiej. W 1998 roku ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, pod kierunkiem prof. Leonarda Mroza.  

Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Budapeszcie oraz III nagrody i nagrody publiczności na Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu.

Od 1997 roku jest solistą Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wystąpił w ponad 60 rolach operowych w Polsce, a także w Niemczech, Austrii, Belgii, Holandii, Włoszech i Luksemburgu.

Zadebiutował partią Malatesty w operze Don Pasquale Gaetana Donizettiego, a swoim repertuarze ma obecnie m.in. partie w operach: Stanisława Moniuszki (Janusz w Halce, Miecznik w Strasznym dworze), Wolfganga  Amadeusa Mozarta (Hrabia i Figaro w Weselu Figara, Papageno w Czarodziejskim flecie, Guglielmo w Cosi fan tutte), Gioacchina Rossiniego (Figaro w Cyruliku sewilskim), Georges’a Bizeta (Zurga w Poławiaczach pereł ), Charles’a Gounoda  (Mercutio w Romeo i Julia), Piotra Czajkowskiego (Oniegin w Eugeniuszu Onieginie), Giacoma Pucciniego (Sharpless w Madame Butterfly, Marcello w Cyganerii),  Maury’ego Yestona (tytułowy Phantom, polska prapremiera), Modesta Musorgskiego (Rangoni w Borysie Godunowie), Giuseppe Verdiego (Posa w Don Carlosie, Luna w Trubadurze, Germont w Traviacie). 

Na estradach filharmonicznych występuje od 1995 roku, kiedy razem z Filharmonikami Poznańskimi i Chórem Akademii Muzycznej wykonał psalm Beatus vir Henryka Mikołaja Góreckiego. Obok muzyki operowej i oratoryjnej w programach recitali artysty pojawiają się pieśni, między innymi Roberta Schumanna, Maurice’a Ravela, Gustava Mahlera, Federica Garcii Lorki, a także liryka polska i rosyjska.

Tomasz Mazur zajmuje się także reżyserią i organizacją spektakli oraz koncertów muzyki klasycznej. Jest również prezesem Fundacji im. Wincentego i Franciszka Lesslów, która od 2016 roku organizuje Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach.