ETR

Tomasz GUBAŃSKI

Tomasz GUBAŃSKI

oboe

Tomasz Gubański jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie oboju prof. Mieczysława Koczorowskiego. Swoje umiejętności doskonalił też na kursach muzycznych w Lanciano we Włoszech (1982-1989).

W 1980 roku rozpoczął pracę w Orkiestrze Filharmonii Poznańskiej, w której od roku1989 jest solistą-oboistą. Jest także członkiem Gallery Quartet, kwartetu dętego, który tworzą muzycy Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Współpracuje również z zespołem kameralnym Tutti e Solo, pod kierownictwem artystycznym Barbary Muchy.

Oboista grał z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Capella Premisliensis, Capella Bydgostiensis oraz orkiestrami symfonicznymi w Gdańsku, Szczecinie i Olsztynie.

Artysta prowadzi również ożywioną działalność solową i kameralną. Uczestniczył w wielu tournée artystycznych w kraju i za granicą oraz w nagraniach radiowych, telewizyjnych i płytowych. Z Bartoszem Bryłą (skrzypce) oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Marka Zazuli, nagrał Koncert podwójny d-moll na obój i skrzypce BWV 1060 Johanna Sebastiana Bacha (DUX, 1999).

Prof. Tomasz Gubański prowadzi klasę oboju w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza.
Jest również wykładowcą kursów obojowych w kraju i za granicą w ramach programu Erasmus (Bolonia, Włochy) oraz członkiem jury wielu przesłuchań i konkursów, m.in. IX Międzynarodowego Konkursu Obojowego im. Giuseppe Ferlendisa (Adrara San Martino, Włochy, 2022) .

Za swą działalność artystyczną uhonorowany został m.in. Medalem Młodej Sztuki przyznawanym przez redakcję „Głosu Wielkopolskiego” (1993) oraz odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2007).