ETR

Tadeusz Wojciechowski

Wojciechowski

W dyrygowaniu fascynuje go możliwość kształtowania brzmienia – przyznał w jednym z wywiadów. I dodał, że grając kiedyś na organach, instrumencie nieco podobnym do orkiestry, wyobrażał sobie, że jest dyrygentem, który dysponując poszczególnymi głosami kształtuje koloryt brzemienia według własnej wizji.

Te wizje spełnia od lat. Organy zamienił na wiolonczelę – studia na tym instrumencie ukończył w 1976 roku, w klasie Andrzeja Orkisza, w warszawskiej Akademii Muzycznej, a trzy lata później, w tej samej uczelni, uzyskał dyplom z dyrygentury u prof. Stanisława Wisłockiego. Laury w konkursach zbierał zarówno jako wiolonczelista, jak i dyrygent.
Tadeusz Wojciechowski był m.in. głównym dyrygentem Królewskiej Duńskiej Opery w Kopenhadze, z którą współpracuje do dziś, dyrektorem Orkiestry oraz Chóru Polskiego Radia w Krakowie, dyrygentem i dyrektorem Teatru Wielkiego w Warszawie, dyrektorem artystycznym Muzycznego Festiwalu w Łańcucie i Filharmonii Rzeszowskiej, szefem-dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej.
Dyrygował wszystkimi orkiestrami symfonicznymi w Polsce. Współpracuje także z Operą w Monachium, jest pierwszym gościnnym dyrygentem Narodowej Opery Łotewskiej w Rydze oraz dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.