ETR

Szymon NEHRING

Szymon NEHRING

piano

Szymon Nehring, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 2017 roku,  jest jedynym Polakiem, który otrzymał pierwszą nagrodę w tym jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych świata. W 2015 roku, jako jedyny Polak, znalazł się wśród finalistów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na którym otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz wiele nagród dodatkowych.

Artysta jest także zwycięzcą  Międzynarodowego Konkursu  Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014). W 2015 roku  został laureatem stypendium Krystiana Zimermana.

Pianista urodził się w 1995 roku, w Krakowie. Przez 11 lat był uczniem w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka  Chopina w Krakowie.  Studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy,  w klasie prof. Stefana Wojtasa, z którym współpracuje od 2013 roku, a jesienią  2017 roku rozpoczął studia pod kierunkiem prof. Borisa Bermana w Yale School of Music.

Szymon Nehring koncertował w Rosji, Chinach, na Ukrainie, w Estonii, na Węgrzech, w Rumunii, Austrii, Niemczech, Francji, Norwegii, Włoszech, Izraelu, Argentynie, Brazylii, Chile, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.  Występował z orkiestrami:  Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz  większością orkiestr w Polsce,  Santander Orchestra,  Sinfonią Iuventus, Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną,  Orkiestrą XVIII wieku. Grał m.in.  pod batutą Jerzego Maksymiuka, Jacka Kaspszyka, Grzegorza Nowaka, Omer Meir Wellbera, Johna Axelroda i Krzysztofa Pendereckiego.

Jego grę oklaskiwano w takich salach koncertowych jak Carnegie Hall czy Wigmore Hall, a w 2018 roku przyszedł czas na debiuty m. in. w Elbphilharmonie w Hamburgu, DR Koncerthuset w Kopenhadze, Palau de la Música Catalana w Barcelonie i w Konzerthaus Berlin.

Debiutancka płyta młodego pianisty z muzyką polskich kompozytorów została wyróżniona nagrodą Fryderyk 2016 w kategorii album roku – recital solowy, a także Jokerem magazynu Crescendo oraz nagrodą Supersonic magazynu Pizzicato. W 2016 roku ukazały dwie płyty artysty – z koncertami fortepianowymi  Fryderyka Chopina nagrane z orkiestrą Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała oraz Krzysztofa Pendereckiego,  a także  Koncert fortepianowy Resurrection Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Najnowsza płyta artysty, która ukazała  się w 2017 roku nakładem NIFC,  zawiera utwory fortepianowe Fryderyka Chopina wykonane na instrumencie historycznym (Erard 1858).