ETR

Szymon KOBYLIŃSKI

Szymon KOBYLIŃSKI

bass

Artysta jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie prof. Floriana Skulskiego. Studiował również w Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi w Turynie, a także w International Opernstudio w Hamburgu. Swoje umiejętności doskonalił też na kursach u znanych pedagogów, takich jak: Claudio Desderi, Renato Bruson, Bonaldo Giaiotti, Andrzej Dobber.

W repertuarze ma partie operowe od klasycyzmu po współczesność, jak również muzykę oratoryjną. Już podczas studiów śpiewał w operach: Wesołe kumoszki z Windsoru Otto Nicolai’a, Don Giovanni oraz Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta, Komedia o niemej żonie Tadeusza Kasserna. W sezonie 2009/2010 zadebiutował w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w operach Borys Godunow (Mitiuch) Modesta Musorgskiego oraz Lukrecja Borgia (Don Apostolo Gazzella) Gaetana Donizettiego.

 Artysta współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Wrocławską, Operą Krakowską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Warszawską Operą Kameralną i Operą Nova w Bydgoszczy śpiewając m. in. w spektaklach: Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, Salome Richarda Straussa, Madame Curie Elżbiety Sikory, Tosce, Cyganerii  i Madame Butterfly Giacoma Pucciniego, Traviacie, Rigoletto i Otello Giuseppe Verdiego, Normie Vincenza Belliniego, Strasznym dworze, Halce i Parii Stanisława Moniuszki, Manru Ignacego Jana Paderewskiego, Borysie Godunowie Modesta Musorgskiego, Śpiewakach norymberskich Richarda Wagnera, Annie Boleyn Gaetana Donizettiego.

Poza światem muzyki operowej Szymon Kobyliński znakomicie odnajduje się w repertuarze oratoryjno-kantatowym i kameralnym. Występował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz z orkiestrami filharmonii: w Gdańsku, Białymstoku, Bydgoszczy, Częstochowie, Toruniu,  Sopocie, Orkiestrą Symfoniczną i Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także z Capellą Gedanensis, Orkiestrą Polish Camerata i Orkiestrą Filharmonii Hradec Kralove.

Śpiewak jest zdobywcą Grand Prix VIII Ogólnopolskiego Konkursu Impressio Art – Sopot 2016, zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Ars et Gloria w Katowicach (2016) oraz finalistą Międzynarodowego Konkursu Belvedere w Cape Town (2016) i Międzynarodowego Konkursu Hariclea Darclee 2010 (Braiła, Rumunia).