ETR

SHAHAM EREZ WALLFISCH TRIO

SHAHAM EREZ WALLFISCH TRIO

Hagai Shaham – skrzypce

Raphael Wallfisch – wiolonczela

Arnon Erez – fortepian

 

[wykonanie] niewyobrażalnie poruszające dzięki wyjątkowej skromności, której nie można zastąpić prostotą czy bezpretensjonalnością; skromności bez krzty sentymentalizmu. Muzycy wiedzą jak strzec granicy między intymnością muzyki kameralnej a wzniosłością wielkiego koncertu. Potrafią to tylko ci artyści, których możliwości i doświadczenie są najwyższej próby. Fonoforum.

Trio Shaham Erez Wallfisch, które tworzą trzej wybitni instrumentaliści. powstało  w 2009 roku Już od występu na Festiwalu Pablo Casals Prades, Hagai Shaham i Raphael Wallfisch poczuli, że łączy ich wyjątkowe porozumienie muzyczne. Arnon Erez dołączył do duetu w tym samym roku, na koncertach w Lucernie i Holandii. I tak narodziło się  Trio Shaham-Erez-Wallfisch.

Od 2009 roku Trio występuje i nagrywa płyty na terenie całej Europy i Izraela. Ma na swoim koncie koncerty w Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, Francji, Hiszpanii i Holandii. W ostatnich latach wystąpiło między innymi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, odbyło dwukrotnie tournée po Europie dając występy m.in. w Concertgebouw i Wigmore Hall.

Trio Shaham Erez Wallfisch współpracuje z wytwórnią Nimbus Records, z którą do tej pory zarejestrowało na płycie tria fortepianowe Felixa Mendelssohna i Johannesa Brahmsa oraz muzykę kameralną Maurice’a Ravela i Gabriela Fauré. Wśród najnowszych nagrań znajdują się tria Ludwiga van Beethovena, jego koncert potrójny oraz utwory kameralne Franza Schuberta, Antonina Dvořáka, Josepha Haydna i Ernesta Blocha.

Hagai Shaham występował z wiodącymi orkiestrami, w tym z English Chamber Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic, BBC Philharmonic, Belgian National Orchestra, Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną, RTE Symphony Orchestra oraz orkiestrami w Taipei, Singapurze i Szanghaju. We wrześniu 1990 roku Hagai Shaham i występujący z nim w duecie pianista Arnon Erez, zdobyli główną nagrodę w międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium w kategorii duetów skrzypcowo-fortepianowych, co zaowocowało  wspólnymi  recitalami na całym świecie oraz kontynuacją trwającej do dziś współpracy.

 

Arnon Erez urodzony w 1965 roku, jest jednym z czołowych izraelskich pianistów oraz uznanym kameralistą. Wygrał kilka międzynarodowych konkursów, w tym główną nagrodę w prestiżowym izraelskim konkursie wykonawczym Francois Shapira. Występował na najważniejszych festiwalach i w salach koncertowych na całym świecie, m. in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Beethoven Halle w Bonn, Alte Oper we Frankfurcie, Herkulessall w Monachium, Musikverein w Wiedniu, New Auditorium du Louvre w Paryżu i Wigmore Hall w Londynie. Jako solista występował z wieloma orkiestrami, w tym z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną. Zagrał także wiele recitali i nagrał płyty dla radia i telewizji w Niemczech, Austrii, Holandii, Izraelu, Turcji, Meksyku i Francji.

 

Raphael Wallfisch urodził się w Londynie w rodzinie wybitnych muzyków – jego matka Anita Lasker-Wallfisch jest wiolonczelistką, a ojciec Peter Wallfisch pianistą. W wieku 24  lat wygrał Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy Gaspar Cassado we Florencji. Od tego czasu cieszy się światową karierą, grając z największymi orkiestrami, takimi jak: London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Philharmonia, BBC Symphony, City of Birmingham Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic, Indianoplis Symphony Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Czeską Orkiestrą Filharmoniczną Jest regularnie zapraszany do udziału w najważniejszych festiwalach, takich jak BBC Proms, Schleswig Holstein oraz festiwalach w Edynburgu, Aldeburgh, Spoleto, Prades, Oslo. Jego dyskografia liczy ponad 70 płyt nagranych dla EMI, Chandos, Black Box, ASV, Naxos i Nimbus, co czyni go jednym z najczęściej nagrywanych artystów klasycznych na świecie.