ETR

Sabine MEYER

Sabine MEYER

Sabine Meyer należy do grona najlepiej rozpoznawalnych artystów o światowej renomie. To między innymi dzięki niej klarnet, często niedoceniany jako instrument solowy, triumfalnie powrócił na estrady koncertowe. Jest ośmiokrotną laureatką nagrody Echo Klassik, a także wielu innych prestiżowych nagród artystycznych. Otrzymała także Order Sztuki i Kultury – Chevalier de l’ordre des Arts et des Lettres.

Artystka urodziła się w Crailsheim w Niemczech. Po ukończeniu studiów u Otto Hermanna w Stuttgarcie i Hansa Deinzera w Hanowerze została zaangażowana do słynnej Orkiestry Symfonicznej Radia Bawarskiego, a wkrótce – jako solistka – trafiła do Berlińskich Filharmoników. Liczne propozycje koncertowe skłoniły jednak Sabine Meyer do skupienia się na karierze solowej. Od ponad trzydziestu lat występuje we wszystkich ważnych ośrodkach muzycznych Europy, a także Brazylii, Izraela, Kanady, Chin, Australii, Japonii i USA. Jej występy były wielokrotnie transmitowane i nagrywane przez stacje radiowe i telewizyjne.

W swojej karierze Sabine Meyer występowała z ponad trzystoma orkiestrami. Koncertowała ze wszystkimi ważnymi zespołami w Niemczech, przyjmowała też zaproszenia czołowych orkiestr z całego świata, między innymi: Filharmoników Wiedeńskich, Chicago Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Orkiestry Symfonicznej NHK z Tokyo, orkiestr radiowych z Wiednia, Bazylei czy Pragi.

Sabine Meyer jest również wysoko cenioną kameralistką. Pośród instrumentalistów i zespołów, z którymi współpracowała, są m.in.: Juliane Banse, Martin Helmchen, Daniel Hope, Gidon Kremer, Nils Mönkemeyer, Hagen Quartet, Tokyo String Quartet oraz Kwartet Modigliani. W 1983 roku artystka założyła wraz z mężem Reinerem Wehle i bratem Wolfgangiem Meyerem Trio di Clarone, które przywróciło należne miejsce niemal zapomnianym kompozycjom Wolfganga Amadeusa Mozarta, ale dało się także poznać jako zespół znakomicie odnajdujący się zarówno w muzyce współczesnej, jak i w innowacyjnych projektach tworzonych m.in. z klarnecistą jazzowym Michaelem Riesslerem.

Jako solistka i kameralistka, Sabine Meyer często sięga po dzieła współczesne, nierzadko pisane specjalnie dla niej. Są wśród nich utwory takich twórców jak Jean Françaix, Edison Denisow, Toshio Hosokawa, Harald Genzmer, Niccolo Castiglioni, Manfred Trojahn, Aribert Reimann czy Peter Eötvös.

Sabine Meyer dokonała licznych nagrań dla EMI Classics, Deutsche Grammophon, Sony czy Cavi-Music. W jej dyskografii znajdują się wszystkie ważne dzieła klarnetowe, od klasycznych po współczesne. Najnowsza płyta, zarejestrowana dla Sony, zawiera arie Wolfganga Amadeusa Mozarta w opracowaniu na klarnet.

Od 1993 roku Sabine Meyer jest profesorem w Hochschule für Musik w Lubece.