ETR

Ruth KILLIUS

Ruth KILLIUS

viola

Ruth Killius studiowała pod kierunkiem Ulricha Kocha i Kim Kashkashian. Była m.in. pierwszą altowiolistką w Camerata Bern, a w latach 2001–2003 prowadziła klasę altówki w Johannes Gutenberg Universität w Moguncji.

Jako solistka występowała z takimi orkiestrami jak Boston Symphony Orchestra, Residentie Orkest Den Haag, Royal Northern Sinfonia, Camerata Salzburg, Basler Sinfonie Orchester, Budapest Festival Orchestra, Wiener KammerOrchester, MDR Sinfonieorchester,  Australian Symphony Orchestra, Sydney Symphony Orchestra, Odense Symphony Orchestra. 

Altowiolistka jest regularnie zapraszana na największe festiwale muzyczne, w tym Lucerne Festival, Schleswig-Holstein Musik Festival,  Edinburgh International Festival, Helsinki Festival.  

Swój klasyczny repertuar nieustannie poszerza o utwory współczesne,  a także inspiruje kompozytorów – Heinz Holliger na zamówienie Salzburger Festspiele skomponował Koncert podwójny na skrzypce altówkę i orkiestrę Janus.  

W 1994 roku, wraz z Thomasem Zehetmairem, założyła Zehetmair Quartet, który z czasem stał się jednym z najważniejszych kwartetów smyczkowych. Za płytę z utworami Roberta Schumanna zespół otrzymał kilka nagród, w tym  Gramophone Award za płytę roku (2003). Diapason d’Or otrzymała natomiast płyta z utworami Paula Hindemitha i Beli Bartóka. Zespół wyróżniony został także Nagrodą Hindemitha przyznawana przez miasto Hanau. 

Solowa płyta Ruth Killius z pełnym  cyklem sonat Paula Hindemitha wydana została przez wytwórnię NomadMusic w 2018 roku.