ETR

Royal String Quartet

Izabella Szałaj-Zimak – I skrzypce,
Elwira Przybyłowska – II skrzypce,
Marek Czech – altówka,
Michał Pepol – wiolonczela

Założony w 1998 roku RSQ zyskał reputację jednego z najbardziej interesujących i dynamicznie rozwijających się kwartetów smyczkowych młodego pokolenia na świecie. Prasa określa zespół w samych superlatywach: „są znakomici technicznie”, „na pewno nie brak im młodzieńczej energii”, „niezaprzeczalnie utalentowany kwartet”. Opinie te potwierdzają liczne nagrody zdobyte na międzynarodowych konkursach, m.in. I nagroda i Grand Prix w Casale Monferrato (2000), II nagroda w Krakowie (2003), Nagroda Specjalna Jury w Kuhmo w Finlandii (2004) oraz III nagroda w kanadyjskim Banff (2004). „Najbardziej zapadł w pamięć polski Kwartet Royal, którego grę cechuje muzyczna inteligencja i finezja” – tak o konkursowych występach RSQ pisano w magazynie „The Strad” w styczniu 2005 roku. Równie entuzjastycznie przyjmowane są przez krytykę występy zespołu w najważniejszych europejskich salach koncertowych: „Ten koncert był dowodem na niezwykłą wszechstronność utalentowanego kwartetu (…) Zespół osiągnął pełnię wyważenia, dobrego smaku i wrażliwości” („Daily Telegraph”, recenzja koncertu w Wigmore Hall, 2005).

Wśród innych wyróżnień przyznanych kwartetowi warto wymienić nagrodę fundacji Borletti-Buitoni, którą honorowani są wybitni młodzi muzycy u progu światowej kariery (2005) oraz Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „w uznaniu zasług dla kultury polskiej” (2007). W kwietniu 2007 RSQ znalazł się wśród trzech finalistów nominowanych do prestiżowej nagrody Royal Philharmonic Society – najważniejszego brytyjskiego wyróżnienia przyznawanego od 1871 roku.

RSQ od początku istnienia miał szczęście uczyć się u wybitnych muzyków. Pierwsze lekcje pobierał w Warszawie u profesorów z kwartetów Camerata i Wilanów. Po ukończeniu warszawskiej Akademii Muzycznej, w latach 2001-2004 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik w Kolonii w klasie mistrzów z Alban Berg Quartett. Zespół był również uczestnikiem wielu kursów, pracując z kwartetami Amadeus, Guarneri i Chilingirian. Obecnie RSQ sam prowadzi kursy: w Dartington oraz Lake District Summer School (Wielka Brytania) kształci najmłodsze pokolenie kwartetów smyczkowych.

W latach 2004-2006 Royal String Quartet był częścią BBC New Generation Artists – programu promującego najbardziej utalentowanych artystów z całego świata. Promocja ta obejmowała udział w wielu festiwalach, rejestracje i transmisje radiowe koncertów, sesje nagraniowe i wspólne występy z innymi artystami programu.

RSQ regularnie gości na wielu renomowanych festiwalach w kraju i za granicą. Są to m.in. Festiwal Mozartowski, Wielkanocny Festiwal Beethovena oraz Festiwal Pianistyczny w Warszawie, Sacrum Profanum, Wratislavia Cantans, a także festiwale BBC Proms, City of London, szkocki East Neuk, Lichfield, Aldeburgh, Pulse, irlandzki West Cork Music, Trasimeno – festiwal Angeli Hewitt w Umbrii we Włoszech, Next Generation w Dortmundzie, Musikfesttage we Frankfurcie, Valloires i Classique au Vert we Francji oraz australijski Perth International Arts Festival. Niezwykłym wydarzeniem w karierze kwartetu był też specjalny koncert dla Królowej Brytyjskiej Elżbiety II w Londynie w maju 2004 roku.

Od kilku lat zespół jest twórcą i organizatorem własnego, jedynego w swoim rodzaju, festiwalu muzyki kameralnej „Kwartesencja”, który odbywa się rokrocznie w warszawskiej Fabryce Trzciny, a jego dotychczasowe odsłony zyskały liczne grono słuchaczy, przychylne recenzje prasy i tytuł Wydarzenia Kulturalnego Roku 2004 przyznany przez miesięcznik „Wprost i Kultura”.

RSQ koncertuje z wybitnymi artystami. Są wśród nich: Angela Hewitt, Thomas Allen, Ann Murray, Mark Padmore, Stephen Kovacevich, Antoine Tamestit, Christian Poltéra, Emmanuelle Bertrand, Laurence Power, Freddy Kempf, Cédric Tiberghien, Martin Fröst, Nicholas Daniel, Tzimon Barto, Cédric Pescia, Simon Lepper, Llyr Williams, Ronald van Spaendonck, Ronan Collett, Ula Ulijona, Klaudiusz Baran, Tomasz Strahl, Wojciech Świtała, Maciej Grzybowski i Michał Nagy oraz kwartety Skampa, Camerata, Śląski i Psophos. Zespół wielokrotnie występował w Wigmore Hall i Cadogan Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Bridgewater Hall w Manchesterze, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Le Grand Theatre w Bordeaux, Sali im. Martinu w Pradze, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, wiedeńskim Konzerthausie, Filharmonii Sztokholmskiej, a także w Studiu im. Lutosławskiego, Filharmonii Narodowej i na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w filharmoniach w Krakowie, Łodzi, Kielcach i Jeleniej Górze. Koncerty kwartetu transmitowane były przez Program 2 Polskiego Radia, BBC 3 oraz wiele innych rozgłośni europejskich, a także telewizję MEZZO.

Obecnie zespół ma swym dorobku 5 płyt. W styczniu 2009 ukazała się pierwsza międzynarodowa płyta kwartetu nagrana dla prestiżowej wytwórni Hyperion, na której znalazły się oba kwartety Karola Szymanowskiego oraz mało znany kwartet Ludomira Różyckiego. Album zebrał świetne recenzje m.in. w magazynach BBC Music Magazine (płyta miesiąca w lutym 2009), The Strad, Gramophone, Le Monde de la Musique.

Wcześniejsze wydawnictwa kwartetu to: „Haydn, Mozart, Beethoven” – debiutancki album nagrany dla firmy Dux, nominowany został do nagrody „Fryderyk” w 2002 roku. Płyta „Astor Piazzolla – Tango”, wydana przez Sony Classical, otrzymała nagrodę „Fryderyk 2003” w kategorii muzyki kameralnej. Kolejne dwie – z Kwartetami Moniuszki, Szymanowskiego i Bacewicz oraz Kwintetem fortepianowym Zarębskiego – wydane zostały przez firmę BeArTon w 2006 roku i otrzymały trzy nominacje do „Fryderyków” w kategoriach „muzyka kameralna” oraz „najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej”. Dwie płyty z nagraniami RSQ dołączone były jako „cover CD” do magazynu „BBC Music” (2006, 2008).