ETR

Rostislav Sharaevskiy

Rostislav Sharaevskiy

Rostislav Sharaevskiy urodził się w 1990 roku. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku czterech lat
w Szkole Muzycznej im. Gnessinych w Moskwie, gdzie studiuje grę na fortepianie i perkusji.

W wieku sześciu lat zaczął regularnie koncertować. Jako podopieczny Fundacji Spivakova wystąpił w większości krajów europejskich i USA. Jego solowe występy podziwiała publiczność m. in. we Włoszech, Francji, Szwecji, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Anglii, Belgii, na Litwie, Łotwie, w Serbii i Chorwacji.

Był gościem czołowych orkiestr symfonicznych i zespołów kameralnych, m.in. Moscow Virtuosi, Orkiestry Kameralnej V. Spivakova, Rosyjskiej Orkiestry Narodowej. W 2002 roku zadebiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku, występując z New York Pop Orchestra. Powrócił tam dwukrotnie: w 2005 – w ramach projektu Młode talenty w Rosji, USA i Japonii, a w 2008 występując w Zankel Hall.

Uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach, m. in. w Rosji, Chorwacji, w Francji, Niemczech i Serbii. Brał udział w kursach mistrzowskich, które prowadzili m.in.: Keiko Abe (2007, 2008), A. Loguin (1998), L. Albert (2007), N. J. Jivkovic (2008, 2009).

Rostislav Sharaevskiy jest laureatem konkursów w Grecji (I nagroda – Musicalia 2000), w Rosji (Grand Prix
w konkursie telewizyjnym Nutcracker, 2000), na Litwie (pierwsze miejsce w konkursie Muzyka bez granic
w Druskiennikach, 2001), w Rosji (III miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu, 2005), w Belgii (International Marimba Competition 2007). W 2005 otrzymał specjalne wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury i sztuki.

W 2008 roku we współpracy z Międzynarodową Fundacją Charytatywną Spivakova, firmą Yamaha i Rosyjską Akademią Muzyczną zaprosił do Moskwy słynną japońską kompozytorkę i mistrzynię marimby – Keiko Abe. Artystka poprowadziła kursy mistrzowskie oraz wystąpiła w Sali Wielkiej Akademii Gnessina. Podczas koncertu wykonywała swoje utwory wraz z Rostislavem Sharaevskiym.

W tej chwili młody artysta studiuje w Rosyjskiej Akademii Muzycznej w klasie D. Lukyanova, prowadzi aktywną działalność koncertową, bierze udział w rosyjskich i międzynarodowych projektach muzycznych obejmujących klasykę, jazz i inne rodzaje muzyki, również rozrywkowej. Od 2004 roku wykonuje współczesne utwory przeznaczone na marimbę, koncertując nierzadko ze znanymi i wybitnymi artystami rosyjskimi.